logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
39
1
6

Leo Varadkar: gej premierem Irlandii?

Wszystko na to wskazuje

Dodano: 22.05.2017, Aktualizacja: 23.05.2017

Już niedługo wybory w Irlandii, a kandydatem na premiera jest Leo Varadkar, minister i ujawniony gej. Jeżeli uda mu się zdobyć fotel prezesa rady ministrów będzie czwartym na świecie homoseksualnym premierem. Już jako siedmiolatek wiedział, że będzie ministrem zdrowia, czy więc teraz przyszedł na czas na fotel premiera? Trzymamy kciuki.

Leo toczyć będzie bój o najważniejsze stanowisko polityczne w Irlandii – premiera rządu. Zastąpić miałbym ustępującego Endy Kenny’ego. Walka toczy się także o przywództwo w partii, Fine Gael. Jego konkurentem jest Simon Coveney.

Leo dostaje dużo wsparcia ze strony kolegów i koleżanek z partii. Wybory na lidera partii odbędą się 2 czerwca. Najpierw głosy posłów z Fine Gael, potem – samorządowców i na końcu innych członków partii.

Jeżeli udałoby mu się zdobyć pozycję premiera, byłby czwartym politykiem LGBT na tym stanowisku w historii: zaraz po Jóhannie Sigurdardóttir z Islandii, Elio Di Rupo z Belgii i Xavierze Bettelu z Luksemburga.

Urodził się w 1979 roku w Dublinie. Z wykształcenia jest lekarzem, choć studia zaczynał od prawa. Od czasów liceum związany z lewicowymi i ludowymi młodzieżówkami politycznymi.  Od 2001 roku angażuje się politycznie na różnych szczeblach. Od 2011 roku był ministrem: początkowo transportu, turystyki i sportu, a od 2014 – zdrowia. Od zeszłego roku pełni funkcję ministra opieki socjalnej. Jako minister zdrowia zmienił prawo dotyczące oddawania krwi przez mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami.

ZOBACZ TEŻ Irlandczycy mówią równości małżeńskiej "tak" Cameron składa gratulacje

Ujawnił się w 2015 roku podczas wywiadu dla RTÉ Radio i debaty dotyczącej małżeństw jednopłciowych i odbywającego się w tym czasie referendum. Mówił: „To nie prawo do małżeństw gejowskich, ale do równości małżeńskiej. I nie jest to osłabianie instytucji małżeństwa, najpotężniejszej instytucji, ale wzmocnienie jej pozycji poprzez inkluzywność”. Leo spotyka się z lekarzem, Mattem Barrettem.  „To nie to, co mnie definiuje (…) To część mnie” – mówił.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (6)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Biuro   dodane przez Facebooka 23.05.2017 9:04
alek.redakcja (28) Kraków 22.05.2017 17:15
Robert:
Wybory to byly w ubiegłym roku. A kolejne będą nie "niedługo", tylko w 2021. Varadkar nie jest kandydatem na premiera, tylko na lidera Fine Gael, co prawdopodobnie się przełoży na bycie premierem, ale być może nie, będą to zupełnie inne wybory.


Robercie, nie pisaliśmy o wyborach tylko wyborach wewnątrz partii, a że pan Enda Kenny rezygnuje również z funkcji premiera, bo chce udać się na wymarzoną emeryturę, Varadkar ma szansę nim zostać jeszcze przed wakacjami.
Stokrotka (?) 22.05.2017 17:13
Nie ma żony , ale ma psa.
Daniel   dodane przez Facebooka 22.05.2017 15:33
Mam nadzieję że Polska rozbije sufit i my będziemy mieli pierwszego gej PREZYDENTA!
Robert   dodane przez Facebooka 22.05.2017 15:24
Wybory to byly w ubiegłym roku. A kolejne będą nie "niedługo", tylko w 2021. Varadkar nie jest kandydatem na premiera, tylko na lidera Fine Gael, co prawdopodobnie się przełoży na bycie premierem, ale być może nie, będą to zupełnie inne wybory.
Jak również - "po" w języku polskim się łączy z miejscownikiem, nie mianownikiem. Po Jóhannie i Xavierze, nie po Jóhanna i Xavier.
Marek   dodane przez Facebooka 22.05.2017 14:57
No, no i pozuje z wilczarzem irlandzkim, to już w ogóle mi pasuje :D

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Leo Varadkar: gej premierem Irlandii? Fot. za: https://campaignforleo.ie/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku