logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
24
0
0

Lorca wystawiony

Teatr niezależny w Krakowie: szalona inscenizacja „Sztuki bez tytułu”

Dodano: 26.01.2017, Aktualizacja: 27.01.2017

„Żaden prawdziwy człowiek nie wierzy już w bajdurzenie o czystej sztuce… W tej dramatycznej dla świata chwili artysta musi płakać i śmiać się ze swoim ludem” – mówił w jednym z wywiadów Federico García Lorca. Wykrakał co później postępowało, i dzieje się nadal: przenikanie się porządków sztuki i życia publicznego.

- Tomasz Charnas - Ten słynny hiszpański poeta i dramatopisarz, zniesławiany wielokrotnie (jako qriozalnie zorientowana politycznie ciotka artystka) przez wiele sił politycznych i kulturowych, okazuje się doskonały do przekładania na zmieniające się czasy i wrażliwości, a jego teksty – żywiołowe i ośmielające wyobraźnię nowych roczników próbujących sił w teatrze. Dowodem na to „Sztuka bez tytułu” wg tekstów Lorki pokazana w krakowskiej Otwartej Pracowni, a przygotowana przez Sebastiana Myłka i Joannę Oparek (duet pokazał już swoje niebagatelne możliwości w ciekawych pod kątem rewindykacji i reinterpretacji klasyków przedstawieniach „Mewa” i „Wężowisko”) oraz zespół aktorski. To szumi żywa krew! Spektakl „Sztuka bez tytułu” Sebastiana Myłka zadaje kłam obiegowemu przekonaniu (które rozpowszechniał sam autor, F.G. Lorca), że jego surrealistyczne spektakle nie nadają się do wystawienia. Szalony teatr, w którym postaci dramatu uwalniają się i zaczynają żyć własnym życiem, w którym role aktorów pełnią kostiumy i rekwizyty – to wszystko zniechęcało reżyserów i przez lata dramaty Lorki pozostawały tylko (i oczywiście aż) literaturą. Autor „Krwawych godów” wiele razy podkreślał, że nie może być zrozumiany w swoich czasach... Nic nie zrozumieli albo zbyt byli zaskoczeni, by coś powiedzieć. I ja się temu nie dziwię. Ta sztuka jest bardzo trudna...   ( Pozostało znaków: 5841 )
Tomek Charnas Autor: Tomek Charnas Dziennikarz kulturalny, edytor Wrażliwa Polonistka i branżowy zBOOK. Redaktor książek m.in. Mariana Pankowskiego, Ewy Sonnenberg, Michała Witkowskiego, Ewy Schilling. Współautor słownika młodej polskiej kultury „Tekstylia bis”. Kulturalnie i na kłirowo do usłyszenia w eterze oraz do poczytania w sieci i na papierze.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 198908   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lorca wystawiony Fot. Augustyn Sybidło
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku