Rozmowa z youtuberką, Nieetyczną
Kanał na YouTube prowadzi od wielu lat, obecnie obserwuje go ponad 20 tys. osób. Jest jedną z pierwszych dziewczyn w Polsce, które kręciły na YouTube materiały o grach. Jeździ na deskorolce, rapuje, interesuje się marketingiem i grafiką komputerową i ciągle chce się rozwijać. Mówi o sobie, że jest „najbardziej kontrowersyjną youtuberką w Polsce”. O świecie polskich youtuberów, pieniądzach, inspiracjach, coming outach i pierwszych miłościach rozmawialiśmy z Moniką, czyli Nieetyczną.
Jak to jest być youtuberką w Polsce? Można z tego wyżyć?
Na początku, gdzieś na przełomie 2011/2012 było lepiej – było czuć i widać, że to jest pasja. Jak ja to robiłam to poznawałam ludzi, których YouTube faktycznie łączył. To nie było robione pod komercję, reklamodawców, czy pod cokolwiek związanego z marketingiem, ale coś, co robiliśmy, bo lubiliśmy to robić. Gdy sprawa nabrała tempa, sytuacja się zmieniła. Portal stał się skupiskiem reklamy i firmy trzecie zauważyły potencjał w polskich twórcach video. Wcześniej to często działało na zasadzie partnerstwa, z Google, czy YouTube, pieniądze były z tego słabe, bo zależały od kliknięć i wyświetleń. Później firmy zaczęły wynajmować twórców, żeby uczestniczyli w ich reklamach, bądź zakładały osobne kanały, żeby na nich zarabiać. I to się zrobiło wtedy bardzo pod markę, a dużo yotuberów zaczęło, że tak powiem kolokwialnie, się sprzedawać. Z jednej strony można z czegoś takiego wyżyć, niektórzy youtuberzy zarabiają 10 tys. zł za jeden film z product placement, z drugiej warto też pamiętać, że my jako twórcy właściwie jesteśmy wszystkim: grafikiem, kamerzystą, montażystą. Sam montaż, przy dobrej jakości filmu, trwa nawet i pięć godzin.
Łapki w górę się nie liczą, liczą się tylko wyświetlenia i ewentualnie reklamy. W Polsce za tysiąc wyświetleń jest parę groszy, w USA i w Wielkiej Brytanii jest to lepiej monetyzowane.
Jak to w ogóle wygląda na zachodzie w porównaniu z Polską?
Jest taki bardzo znany youtuber PewDiePie, chyba wszyscy go kojarzą. U niego widać było progres wraz z wzrostem subskrypcji, w Polsce niestety się to zatraca, bo ludzie jak nabiorą fame’u to nie wiedzieć czemu stają w miejscu. Kanały w polskim top 100, które się rozwijają merytorycznie i jakościowo mogę wyliczyć na palcach jednej ręki.
Co zatem Ciebie inspiruje?
Generalnie mnie inspiruje moja osoba (śmiech), bo jak ja zaczynałam to prawie nie było dziewczyn na YouTubie i wszyscy mylili mnie z chłopakiem przed mutacją, zwłaszcza jak już zaczęliśmy nagrywać z głosem. To było też bardzo niespotykane, że dziewczyna nagrywa.
Zwłaszcza w takiej tematyce, czyli na przykład gry komputerowe?
Tak, to było niespotykane, że dziewczyna gra w gry, a ja nie dość, że grałam w gry to jeszcze jeździłam na deskorolce! No i jeszcze dodatkowo rapowałam, co już w ogóle było totalnie abstrakcyjne, odbiegające. Takie miałam zainteresowania, to było we mnie, nie inspirowałam się więc zewnętrznie. Inspiruje się sobą, swoimi pasjami, n... ( Pozostało znaków: 10610 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.