logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
87
8
30

Wszystko zaczęło się od głupiej tęczy

Rozmowa z youtuberką, Nieetyczną

Dodano: 30.11.2016, Aktualizacja: 30.11.2016

Kanał na YouTube prowadzi od wielu lat, obecnie obserwuje go ponad 20 tys. osób. Jest jedną z pierwszych dziewczyn w Polsce, które kręciły na YouTube materiały o grach. Jeździ na deskorolce, rapuje, interesuje się marketingiem i grafiką komputerową i ciągle chce się rozwijać. Mówi o sobie, że jest „najbardziej kontrowersyjną youtuberką w Polsce”. O świecie polskich youtuberów, pieniądzach, inspiracjach, coming outach i pierwszych miłościach rozmawialiśmy z Moniką, czyli Nieetyczną.

Jak to jest być youtuberką w Polsce? Można z tego wyżyć? Na początku, gdzieś na przełomie 2011/2012 było lepiej – było czuć i widać, że to jest pasja. Jak ja to robiłam to poznawałam ludzi, których YouTube faktycznie łączył. To nie było robione pod komercję, reklamodawców, czy pod cokolwiek związanego z marketingiem, ale coś, co robiliśmy, bo lubiliśmy to robić. Gdy sprawa nabrała tempa, sytuacja się zmieniła. Portal stał się skupiskiem reklamy i firmy trzecie zauważyły potencjał w polskich twórcach video. Wcześniej to często działało na zasadzie partnerstwa, z Google, czy YouTube, pieniądze były z tego słabe, bo zależały od kliknięć i wyświetleń. Później firmy zaczęły wynajmować twórców, żeby uczestniczyli w ich reklamach, bądź zakładały osobne kanały, żeby na nich zarabiać. I to się zrobiło wtedy bardzo pod markę, a dużo yotuberów zaczęło, że tak powiem kolokwialnie, się sprzedawać. Z jednej strony można z czegoś takiego wyżyć, niektórzy youtuberzy zarabiają 10 tys. zł za jeden film z product placement, z drugiej warto też pamiętać, że my jako twórcy właściwie jesteśmy wszystkim: grafikiem, kamerzystą, montażystą. Sam montaż, przy dobrej jakości filmu, trwa nawet i pięć godzin. Łapki w górę się nie liczą, liczą się tylko wyświetlenia i ewentualnie reklamy. W Polsce za tysiąc wyświetleń jest parę groszy, w USA i w Wielkiej Brytanii jest to lepiej monetyzowane. Jak to w ogóle wygląda na zachodzie w porównaniu z Polską? Jest taki bardzo znany youtuber PewDiePie, chyba wszyscy go kojarzą. U niego widać było progres wraz z wzrostem subskrypcji, w Polsce niestety się to zatraca, bo ludzie jak nabiorą fame’u to nie wiedzieć czemu stają w miejscu. Kanały w polskim top 100, które się rozwijają merytorycznie i jakościowo mogę wyliczyć na palcach jednej ręki. Co zatem Ciebie inspiruje? Generalnie mnie inspiruje moja osoba (śmiech), bo jak ja zaczynałam to prawie nie było dziewczyn na YouTubie i wszyscy mylili mnie z chłopakiem przed mutacją, zwłaszcza jak już zaczęliśmy nagrywać z głosem. To było też bardzo niespotykane, że dziewczyna nagrywa. Zwłaszcza w takiej tematyce, czyli na przykład gry komputerowe? Tak, to było niespotykane, że dziewczyna gra w gry, a ja nie dość, że grałam w gry to jeszcze jeździłam na deskorolce! No i jeszcze dodatkowo rapowałam, co już w ogóle było totalnie abstrakcyjne, odbiegające. Takie miałam zainteresowania, to było we mnie, nie inspirowałam się więc zewnętrznie. Inspiruje się sobą, swoimi pasjami, n...   ( Pozostało znaków: 10610 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 198453   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wszystko zaczęło się od głupiej tęczy Monika, czyli Nieetyczna, fot. arch. prywatne
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku