logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
49
1
6

"Samotny mężczyzna": blues okolicznościowy

Łukasz Maciejewski o filmie - siedem lat po premierze

Dodano: 31.08.2016, Aktualizacja: 07.09.2016

"Ktoś musi ci zadać pytanie (...) żebyś mógł na nie odpowiedzieć. Ale rzadko zdarza się spotkać człowieka, który by umiał zadawać właściwe pytania. Na ogół ludzie nie są aż tak ciekawi odpowiedzi..." * - pisał Christopher Isherwood w wydanej w 1964 roku powieści "Samotny mężczyzna", będącej literackim pierwowzorem filmowej adaptacji Toma Forda. Tytułowy single man, samotny mężczyzna to wspaniale zagrany przez Colina Firtha profesor George Falconer - uniwersytecki wykładowca literatury.

- Łukasz Maciejewski - George od roku przeżywa śmierć partnera, Jima (Matthew Goody) którego stracił w wypadku samochodowym. Byli parą przez szesnaście szczęśliwych lat. George nie potrafi zrezygnować ze wspomnień. Ukochany powraca doń jako refren, repryza niemal wszystkich wydarzeń. Usiłuje żyć normalnie, ale to bardziej trwanie niż pełna egzystencja. Wystarczy zasłyszany w ogrodzie szelest, zachód słońca, albo znajoma wibracja telefonu, żeby w George'u uruchamiała się wciąż na nowo lawina wspomnień po zmarłym partnerze. Wspomnień trujących, bolesnych, koniecznych. Ten pogrzeb nie skończy się nigdy: "Wyłączcie telefony, wstrzymajcie zegary, / psom rzućcie kość soczystą, żeby nie szczekały / Uciszcie fortepiany i niech żałobnicy / Przy głuchych werblach trumnę wyniosą z kaplicy" - pisał W.H. Auden w "Bluesie pogrzebowym" (tłum. Jacek Dehnel). Tom Ford: Byłem spełniony w życiu osobistym a jednak czułem się zagubiony, ciężko chory "Książka Isherwooda to głęboko metafizyczna opowieść o jednym dniu z życia człowieka, który nie wierzy, że cokolwiek go jeszcze w życiu czeka. To opowieść o prawdziwym "ja" napisanym przez fałszywe "ja", historia o godzeniu się z samotnością, którą wszyscy odczuwamy i o wielkim znaczeniu życia tu i teraz. O wadze zrozumienia, że małe sprawy są tak naprawdę najistotniejsze"** - pisał w reżyserskiej eksplikacji Tom Ford. I dodawał: "Moja wersja George’a ma wiele moich cech. Duchowy kryzys wieku średniego dotyka wiele osób. W materialnym świecie osiągnąłem bardzo wiele w bardzo młodym wieku: finansową niezależność, sławę, sukces zawodowy i więcej dobytku, niż było mi potrzebne do szczęścia. Byłem spełniony w życiu osobistym, miałem wspaniałego partnera, dwa piękne psy i mnóstwo przyjaciół, a jednak czułem się zagubiony, ciężko chory". Ford, zdeklarowany gej (od 1986 roku w stałym związku z dziennikarzem, Richardem Buckleym), laureat nagrody imienia Vito Russo organizacji Gay & Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD), przeciwstawiającej się homofobii oraz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną i tożsamość płciową w mediach, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie mody. Absolwent Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie studiował historię sztuki i architekturę, dał nowe życie domom mody Yves Saint Laurent i przede wszystkim Gucci. Dzięki talentowi i inwencji Forda, prowokacyjne kampanie reklamowe Gucci Group stały się synonimem nowego, brawurowego rozdania w świecie ekskluzywnej mody. Od lat projektuje z sukcesem pod własnym nazwiskiem. Tom (Ford) był na minusie, więc pracowaliśmy bezinteresownie ...   ( Pozostało znaków: 14673 )
Łukasz Maciejewski Autor: Łukasz Maciejewski Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Autor wielu książek, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197979   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
"Samotny mężczyzna": blues okolicznościowy Kadr z filmu "Samotny mężczyzna"
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku