logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
101
1
14

Udręka homofoba

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 27.07.2016, Aktualizacja: 27.07.2016

Niefortunna wypowiedź Mariusza Błaszczaka na temat chodników malowanych wszystkimi kolorami tęczy (co oczywiście automatycznie skojarzyło się ministrowi z ruchem LGBT) ujawniła przy okazji, jak silnie homofobia obecna jest w polskim dyskursie publicznym i jakie masowe spustoszenia poczyniła w zbiorowej świadomości, zyskując aprobatę na najwyższych szczeblach władzy.

- Witold Jabłoński - Znakomita francuska myślicielka Elisabeth Badinter w słynnej książce „XY Tożsamość mężczyzny” (wydanie polskie: Warszawa 1993) postawiła tezę, że w naszym kręgu kulturowym młodzieniec zmuszony jest rozwijać swoją tożsamość płciową poprzez negację i odrzucenie. Męska tożsamość budowana jest w społeczeństwach euroazjatyckich za pomocą surowych zakazów, opartych na wykluczaniu i odrzucaniu „niemęskich” cech u dorastającego chłopca. Jego seksualną odrębność warunkuje potrójne zaprzeczenie: pod presją otoczenia musi udowodnić, że nie jest kobietą, dzieckiem ani homoseksualistą. Wzorce negatywne, które musi odrzucić, przeważają nad pozytywnymi (jak np. status, sukces, wytrwałość, niezależność, odpowiedzialność, kierowanie innymi mężczyznami i dominacja nad kobietami), które stają się w takim modelu wychowania kwestią drugorzędną. O ile, wraz z dorastaniem, względnie łatwo radzi sobie z dwoma pierwszymi odrzuceniami, trzecie nie jest już tak jednoznaczne ani proste w realizacji. Wystarczy jeden niewłaściwy gest czy krok i już może być uznany za „pedała”. Dzieje się tak po dziś dzień, w czasach, gdy kobiety osiągnęły znaczny stopień emancypacji i doprowadziły do prawnego zrównania statusu płci. Paradoks tego zjawiska przejawia się w fakcie, że jeśli wyzwolona kobieta może robić dziś niemal wszystko, czego zapragnie i obrać odpowiedni dla siebie styl życia, egzystencję mężczyzny wciąż ograniczają rozmaite tabu i społeczne obostrzenia, które zdają się nasilać wraz z ewolucją społeczeństw zachodnich. Prosty przykład, jaki się od razu nasuwa, to kwestia ubioru: kobieta wywalczyła sobie w XX wieku prawo noszenia spodni, ale mężczyzna w sukience to wciąż skandal albo niesmaczny żart. Nie idzie tu zresztą o strojenie facetów w damskie szatki (jak twierdzili wrogowie Gender), lecz o wskazanie, że społeczna edukacja mężczyzn zabrnęła w ślepy zaułek. Współczesny mężczyzna musi stale pokazywać kim nie jest, nie zaś kim jest, tym bardziej, że jego ranga społeczna uległa w ubiegłym stuleciu wyraźnej deprecjacji. W tej sytuacji agresywna homofobia wydaje się rozpaczliwą próbą samoobrony zagrożonej i podważanej przez współczesny świat męskości. Tradycyjna męskość, podkreśla Badinter, definiowana jest częściej przez „unikanie czegoś” niż przez „dążenie do czegoś”. Przyta...   ( Pozostało znaków: 10004 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197806   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku