Szczepłocki o Krajowym Programie Działań na Rzecz Równego Traktowania
Jak instytucje publiczne realizują program Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania, zwłaszcza w kontekście kwestii LGBT? To w ostatnim roku sprawdzały Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności i Miłość Nie Wyklucza. O wynikach monitoringu rozmawialiśmy z Przemkiem Szczepłockim z SPR.
Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności (SPR) i Miłość Nie Wyklucza (MNW) zakończyły właśnie monitoring krajowego programu na rzecz równego traktowania. Co to właściwie za program?
Przemek Szczepłocki (SPR): To dokument wymieniający działania z zakresu polityki równościowej i antydyskryminacyjnej państwa, przygotowany w 2013 roku przez rządowego pełnomocnika ds. równego traktowania. Jego realizację powierzono ministerstwom, urzędom centralnym, także wojewodom i samorządom. Oraz – oczywiście – wspomnianemu pełnomocnikowi.
Program obejmował lata 2013-2016, podobnie jak prowadzony monitoring. Czemu zajęły się tym akurat dwie organizacje LGBT?
Prawie połowa wszystkich działań Programu dotyczy płci, a pojedyncze – osób LGBT. Monitorowano właśnie te działania, czyli około połowę Programu. A nas interesowały te plany i zamierzenia rządu, bo dotyczyły spraw, którymi SPR i MNW się zajmują: przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i płeć.
Czy dobrze rozumiem, że Program jest „instrukcją obsługi” albo „mapą drogową” w polityce równościowej?
Trochę tak, a trochę nie. Działania Programu są podporządkowane celom, które w nim określono.
To brzmi sensownie: są cele i rzeczy, które trzeba zrobić, żeby te cele osiągnąć.
Zgadza się. Tyle, że te cele i działania „ewoluowały”, kiedy Program był tworzony w 2013 roku.
W 2013 roku Program powstawał, a jednocześnie był realizowany? I przechodził w tym samym czasie zmiany?
Tak. Pierwszy projekt Programu zaprezentowano w lutym 2013 roku. W konsultacjach wypowiedziały się nie tylko NGOsy, ale też m.in. ministerstwa, które miały realizować Program. A w kolejnych projektach Programu – których było cztery –... ( Pozostało znaków: 7324 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.