Dziś urodziny byłej posłanki i działaczki LGBT
"Obecna wszędzie tam, gdzie potrzebne były społeczna wrażliwość i obrona mniejszości" – m.in. tymi słowami tygodnik "Polityka" uzasadniał swój zeszłoroczny wybór Anny Grodzkiej na jedną z najlepszych posłanek Sejmu VII kadencji. Dla nas Anna Grodzka jest najlepszą posłanką i działaczką, która już przeszła do historii polskiego ruchu LGBT. Aniu, dziękujemy i z okazji dzisiejszych urodzin – życzymy Ci wszystkiego najlepszego!
W 2011 roku Anna Grodzka, z prezeski Fundacji Trans-Fuzja, którą współzakładała, stała się pierwszą w Polsce i pierwszą w Europie transseksualną posłanką. W ciągu tych czterech lat wydarzyło się dużo: temat ustawy o związkach partnerskich na dobre zagościł w debacie publicznej, a sama Ania zainteresowała Polaków i Polki tematem transseksualności. Po raz pierwszy w polskim Sejmie pojawiła się i została przegłosowana ustawa o uzgodnieniu płci (zablokowana niestety przez prezydenta Andrzeja Dudę i nieudolność polityków), podtrzymana została też dyskusja o nowelizacji kodeksu karnego, poszerzającego go o m.in. przesłanki ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Grodzka pokazała też jednak, że ujawniony polityk lub polityczka to nie tylko tematy LGBT: prawo lokatorskie, prawo o stowarzyszeniach, kultura – to tylko niektóre z kwestii, którymi zajmowała się "nasza Ania".
To że my o czymś głośno mówimy, to że składamy projekty ustaw powoduje reakcję z drugiej strony, odpowiedź na nasze argumenty, które w przestrzeń publiczną wypuszczamy i to jest pozytywna rola polityki. Ja osobiście też się staram nie wyglądać na osobę dziwną, ale na osobę, która ma szansę wzbudzać zaufanie, bo w jakimś sensie czuję to obciążenie. Czy chcę, czy nie chcę reprezentuję ludzi LGBT. Strasznie uważam, żeby nie popełnić jakiegoś błędu i wyglądać przekonująco. Bardzo chciałabym być uważana za osobę mądrą, rozważną, życzliwą, z... ( Pozostało znaków: 6158 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu Przyjaciel Queer.pl.
Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.
Jak uzyskać kod?
Wyślij SMS na numer
7268
o treści:
IS CZYTAJ 196979
(koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez
48 godzin.
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez: