logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
78
0
3

Bogini epoki jazzu

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 24.02.2016, Aktualizacja: 24.02.2016

Była wielką damą i znakomitą portrecistką. Kobietą wyzwoloną z pęt przeciętnej obyczajowości i salonową skandalistką. Wielki świat stał dla niej otworem, na liście jej zdobyczy byli książęta, hrabiowie, milionerzy i... śliczne dziewczyny. Historia jej życia wystarczyłaby na sążnisty serial w rodzaju „Dynastii” i co najmniej trzy powieści Danielle Steel. Tymczasem w swoim ojczystym kraju jest prawie zupełnie nieznana i zapomniana. Tym bardziej warto opowiedzieć o pięknej Tamarze. Była bowiem jedną z nielicznych Polek, która osiągnęła prawdziwy sukces dzięki osobistym talentom oraz przymiotom. Była ekscentryczna, odważna, biseksualna, elegancka i... piekielnie pracowita.

- Witold Jabłoński - Urodziła się w 1898 roku w Warszawie, w bogatej rodzinie ziemiańsko-burżuazyjnej. Po rychłej śmierci ojca, Borysa Górskiego, jej otoczenie zdominowały kobiety: babka i jej cztery córki. Jakiś czas dorastająca Tamara uczęszczała na pensję w Lozannie, około zaś 1911 roku pojechała z babką w podróż do Włoch, która umożliwiła jej kontakt ze wspaniałą sztuką przeszłości. Później w Monte Carlo, podczas gdy babunia przepuszczała rodowe pieniądze w ruletkę, czternastoletnia panienka zawierała pierwsze salonowe znajomości. Wczesne otarcie się o wielki świat miało dopomóc jej w przyszłości osiągnąć całkowitą niezależność. Być może już wówczas nawiązała pierwsze w swoim życiu flirty, ale jeśli nawet nie posiadła jeszcze wtedy sztuki uwodzenia mężczyzn, musiało się to stać z pewnością w Petersburgu, gdzie znalazła się w zasobnym, bankierskim domu ciotki. Było to już u progu pierwszej wojny światowej. W roku 1916 poślubiła młodego prawnika, Tadeusza Łempickiego, z błogosławieństwem rodziny, która zaopatrzyła ją w wytworną „wyprawę”, sprowadzaną – mimo klęsk na rosyjskim froncie – głównie statkiem z Paryża. Ślub odbył się w na wskroś arystokratycznej kaplicy Kawalerów Maltańskich. Trudno stwierdzić, co skłoniło Tamarę do tego małżeństwa: egzaltowana dziewczęca miłość czy namowa ciotek, pragnących ustatkować coraz bardziej rozbrykaną latorośl rodu Górskich. Raczej pewnie to drugie, skoro już w trakcie wystawnego wesela dowiodła, iż ma dość szczególne pojęcie o miłości, a także wierności. Między jednym tańcem a drugim perwersyjna panna młoda nawiązała romans z wyjątkowo urodziwym syjamskim dyplomatą. Rewolucja bolszewicka stanowiła wielki krach w życiu dziewczyny. Rodzina była zmuszona uciekać, a mąż został aresztowany przez czerwonych. Energiczna Tamara nie straciła głowy. Zdołała swymi wdziękami zyskać przychylność szwedzkiego konsula i dzięki jego pomocy wyjechała do Kopenhagi, dokąd sprowadzi...   ( Pozostało znaków: 8421 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196910   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Bogini epoki jazzu Tamara de Lempicka
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku