logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
76
3
13

Oscary: filmy, które siedzą w szafie

Od Dietrich do "Smażonych zielonych pomidorów"

Dodano: 23.02.2016, Aktualizacja: 26.02.2016

W niedzielę poznamy laureatów i laureatki tegorocznych Oskarów - na aktorskie nagrody za queerowe role szansę mają Eddie Redmayne ("Dziewczyna z portretu") oraz Cate Blanchett i Rooney Mara ("Carol").

Hollywood nie był zawsze tak otwarty na tematy LGBT. Jednak twórcom filmowym nawet w homofobicznych latach 40-tych i 50-tych udawało się skutecznie "przemycać" tęczowe wątki. Dziś wyciągamy z szafy nasze ulubione tytuły nominowane do tej najważniejszej nagrody filmowej.

MAROKO, 1930 Dziś - kultowy już film dla LGBT. Przełomowa rola Marleny Dietrich, która nawet współcześnie rozpala wyobraźnię nie tylko mężczyzn. Scena, w której aktorka w smokingu całuje w usta inną kobietę jest już legendarna. Warto pamiętać, że była to pierwsza kinowa scena kobieco-kobiecego pocałunku. Rola przyniosła Dietrich jedyną w życiu nominację do Oskara. STRACONY WEEKEND, 1945 Obsypany Oskarami (m.in. najlepszy film roku i główną rolę) film Billy'ego Wildera, oparty na książce Charlesa R. Jacksona. Historia niespełnionego scenarzysty-alkoholika, którego brat i dziewczyna zabierają na "trzeźwy" weekend na wieś. Co ciekawe, w powieści Jackson nawiązuje do prześladującego bohatera homoseksualnego "incydentu" w czasach młodości, w filmie motyw ten został całkowicie pominięty. Warto pamiętać, że Hollywood często "odtęczowiało" książki, o czym jeszcze za chwilę. WSZYSTKO O EWIE, 1950 Jeden z najważniejszych filmów w historii kina, z 14 oskarowymi nominacjami i 6 Oskarami. Bette Davis jako gwiazda Broadwayu Margo i Anne Baxton jako jej ambitna fanka, Ewa. Kamp, Davis i erotyczne napięcie między nienawidzącymi się kobietami atakuje z ekranu, zapewne dlatego film od lat uważany jest za kultowy dla LGBT. Warto pamiętać, że Bette Davis już w l...   ( Pozostało znaków: 5400 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196904   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku