logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
70
5
0

Naj 2015

Filmy, książki, ludzie, wydarzenia

Dodano: 18.12.2015, Aktualizacja: 23.12.2015

Koniec roku 2015 coraz bliżej – czas na pierwsze (subiektywne) podsumowania. Co ważnego się wydarzyło, co i kogo zapamiętamy, co na pewno musieliśmy przeczytać i obejrzeć, co pojawiło się w naszych kinach? Zapraszamy do lektury naszego rankingu naj 2015!

FILMY W porównaniu z zeszłym rokiem - rok 2015 był filmowo skromniejszy, także pod kątem festiwali i nagród (dla queerowych filmów). Do nas jednak należał mały ekran! Nie doczekaliśmy się w tym roku premier filmów, o których było głośno za oceanem: FREEHELD, CAROL, STONEWALL, czy DZIEWCZYNA Z PORTRETU. Ten ostatni pojawi się u nas końcem stycznia. W marcu swoją premierę w polskich kinach miał film DUMNI I WŚCIEKLI. "Jak w najlepszych brytyjskich filmach przemiennie chce się śmiać, płakać, albo – jak w tym przypadku – wyjść na ulice i pokrzyczeć z bohaterami. Film kipi też od humoru. Ma ogromny wdzięk, podobnie jak niemal wszystkie postaci: od jednej z górniczych matron, która odebrawszy telefon uruchomiła całą lawinę wypadków, damy łączącej lesbijki z wegetarianami, po koślawych górniczych maminsynków zachwyconych seksownym tańcem jednego z aktywistów LGSM" - pisał na naszym portalu o filmie Matthew Warchusa Łukasz Maciejewski. To z pewnością jedna z ważniejszych premier mijającego roku. Kolejną premierą, o której warto pamiętać to STREFA NAGOŚCI. "Uważam, że kategoryzowanie piętnastolatki, która jeszcze ciągle szuka, jest trochę głupie, uproszczone. To w ogóle odnosi się do kobiet, które są zainteresowane innymi kobietami. Ja uważam, że każdy człowiek jest biseksualny, natomiast wydaje mi się, że kobiety są bardziej biseksualne niż mężczyźni (śmiech). Są bardziej otwarte na świat" - mówiła w rozmowie z naszym portalem reżyserka, Urszula Antoniak. W naszych kinach w tym roku pojawiła się też głośna KRAINA BURZ, czy nowy film Xaviera Dolana, PIEŚŃ SŁONIA. Świątecznie możemy obejrzeć chwaloną i nagradzaną MANDARYNKĘ. W kontekście LGBT najważniejsze rzeczy działy się jednak na małym ekranie: premiera kolejnych sezonów ORANGE IS THE NEW BLACK i TRANSPARENT, Złote Globy dla tego ostatniego, czy coraz więcej tytułów, uwzględniających różnorodność - a wśród nich takie perełki jak SENSE8. Nie możemy też zapomnieć, że w tym roku swoją dziesiątą rocznicę obchodził film TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN. Które filmy mające premiery w 2015 roku na pewno polecamy? 1. "Dumni i wściekli" – film, który każdy powinien obejrzeć. Dwa razy! 2. "Strefa nagości" - za kobieco-kobiecą intymność 3. "Sense8" – za nowatorską różnorodnośćCo Wam podobało się najbardziej? Zachęcamy do komentowania. KSIĄŻKI W styczniu poznaliśmy wyniki badania TNS Polska dla Biblioteki Narodowej, które przyniosło wiedzę, że w 2014 roku po jedną książkę sięgnęło 41,7 proc. Polek i Polaków. Z naszej newsowej sondy wyszło jednak, że wśród naszych czytelników i czytelniczek - aż 59 proc. czyta więcej niż dziesięć książek rocznie. Niestety ten rok pod względem książek LGBT nie był urodzajny, ale za nami kilka ciekawych premier. Rok 2015 to 30. rocznica akcji Hiacynt. W latach 1985-1987 Milicja we współpracy ze Służbą Bezpi...   ( Pozostało znaków: 12207 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196710   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku