Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Wtorek, 17.11.2015, Aktualizacja: Środa, 18.11.2015

Wytańczyć równość!

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (9)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (9)

Czym jest taniec equality?

Taniec equality to w dużym skrócie po prostu taniec równości, w którym panie proszą do tańca panie, a panowie panów. W Katowicach do tańca equality zaprasza Chillli, jednopłciowy taniec pojawiał się także już w Krakowie, Warszawie, czy Poznaniu, w najbliższy weekend Wiktor Korszla poprowadzi warsztaty w Łodzi. Na czym polega taniec equality i dlaczego warto tańczyć z równością w tle?

Czym taniec equality różni się od zwykłego tańca? W typowym tańcu mamy partnera i partnerkę, prowadzącego i prowadzącą. W tańcu equality nie ma tego podziału na role, w trakcie tańca one się zmieniają, dzięki czemu powstają nowe figury, układy, możliwości. "Żadne z nich nie próbuje zmieniać w tańcu swojej płci, a dodatkowo należy podkreślić, że żaden z mężczyzn nie tańczy w sukience. Taniec ten jest szczególnie ważny dla osób homoseksualnych, które wreszcie mają szansę poczuć bliskość i magię tańca towarzyskiego w parze jednopłciowej" – zaznacza na stronie Chillli Katowice Grzegorz, który od września prowadzi kurs tańca equality w tym mieście właśnie.

Taniec equality jest na zachodzie bardzo popularny – w naszej części Europy dużo osób wciąż nie wie, że coś takiego istnieje: Chillli, krakowskie Krakersy, czy Wiktor Korszla chcą to właśnie zmienić.



Tęcza na parkiecie

"Wcześniej tańczyliśmy taniec towarzyski: zwyczajnie i tradycyjnie, z partnerkami, ale zobaczyłem filmik na YouTube z turnieju z parami jednopłciowymi i stwierdziłem, że muszę się na nim pojawić. Namówiłem mojego partnera, przygotowaliśmy sobie układy i w maju wystartowaliśmy w turnieju w Berlinie: zajęliśmy trzecie miejsce na najwyższym poziomie" – wspomina w rozmowie z nami Grzegorz. Odbywający się od kilku lat Berlin Open jest turniejem międzynarodowym: warto dodać, że Grzegorz z partnerem byli jedyną parą z Polski. "Dowiedzieliśmy się, że w przeszłości jakieś pary się pojawiały, ale bardzo nieregularnie" – podkreśla tancerz, opowiadając, że sam turniej był dla nich wielkim przeżyciem. "Byliśmy ciepło przyjęci, co mnie uderzyło to fakt, że nie było czegoś takiego jak na zwykłych turniejach, gdzie każdy kibicuje swojej parze i nikomu innemu, tutaj dopingowała cała publiczność, atmosfera była niesamowita i rodzinna".

W turniejach tańca equality udział biorą też ludzie hetero. "W Berlinie poznaliśmy parę, w której jedna dziewczyna była lesbijką , a druga była heteroseksualna, miała męża, który bardzo im kibicował z trybun. W Wiedniu, w naszym drugim turnieju, też była para dziewczyn heteroseksualnych, które świetnie zatańczyły i wygrały turniej w standardzie. Opowiadały, że przygotowywały się do kursów instruktorskich i się zgadały, nie miały akurat partnerów i stwierdziły, że się przygotują na turniej equality" – opowiada.



Skąd pomysł na katowicki kurs tańca equality? "Chcielibyśmy, żeby ludzie po prostu poznali magię tańca towarzyskiego w jego innej, niecodziennej, ale jakże pięknej odsłonie, jaką jest equality. Nasze zajęcia są po to, by zachęcić innych do tańca, aby ktoś znalazł swoje nowe hobby, pasję, a w przyszłości mógł się nim bawić albo nawet wziąć udział w turniejach tańca equality" – tłumaczy Grzegorz.

Grupa, do której ciągle można dołączać, ruszyła we wrześniu, w chwili obecnej jest ok. 12 osób, zajęcia się odbywają raz w tygodniu, we wtorki, od 20.00 do 22.00 na sali tanecznej w centrum Katowic. Więcej informacji na stronie Chillli. "Właściciele szkoły tańca, gdzie trenujemy, wiedzą o co chodzi, od początku nie ukrywaliśmy, że to będzie taniec towarzyski, ale par jednopłciowych, nikt nie miał z tym problemu" – mówi Grzegorz, który prowadzi część latynoamerykańską. Kto może się zapisać? "Tak naprawdę każdy. Szukamy osób, które są po prostu zainteresowane tańcem towarzyskim. Nieważne, czy przyjdą pary albo pojedyncze osoby, początkujące czy zaawansowane. Każdy, kto chciałby odkryć, czym jest equality jest mile widziany. Na zajęciach są osoby początkujące, które dopiero zaczynają, ale są też tancerze, którzy już wcześniej mieli kontakt z tańcem towarzyskim. Udało już się też stworzyć jedną parę, która w przyszłym roku chciałaby wybrać się na turniej".

Gdzie i co tańczyć?

W najbliższą niedzielę w Łodzi o godzinie 12.00 odbędą się warsztaty "Tęczowa salsa", które poprowadzi Wiktor Korszla. "Dwie godziny tańca: salsa, bachata, merengue, w parach, podstawy, fajna zabawa. Jeśli się spodoba, a myślę że tak, to będą to cykliczne zajęcia – dzień do ustalenia" – podkreśla w rozmowie z nami choreograf i tancerz, dodając, że "Wstępnie chcę, aby zajęcia miały formę warsztatów weekendowych, zapraszam w parach (damsko-damskich, damsko-męskich, męsko- męskich i w jakiej tam konfiguracji jeszcze chcecie), jak ktoś nie ma pary - przychodzi bez i albo będzie tańczyć ze mną, albo sparuje się z kimś na miejscu. Zaproście znajomych, wyciągnijcie wstydziochów, spotkajcie się we wspólnym, znanym Wam gronie. Fajnie jest tańczyć razem!" - zaprasza Korszla, który do prowadzenia regularnych zajęć wraca po przerwie. "Taniec to jedna z podstawowych form rozrywki dla pary – dlaczego pary jednopłciowe mają być jej pozbawione? Fantastycznie jest tańczyć z kimś, kto cię kręci. Na kursie super było obserwować te pary – jak się odkrywają na nowo, uczą się siebie w nowych rolach, jak poznają swoje ciała od innej strony – kto jest cięższy, kto wyższy, kto bardziej gibki. Kto ma prowadzić, a kto być prowadzony- bo nic tu nie jest z góry przypisane, trzeba się umówić" – mówił Wiktor Korszla w rozmowie z "Repliką" w zeszłym roku.

W Krakowie za to rusza organizowany przez Stowarzyszenie Krakowski Klub Sportowy Krakersy... kurs tańca na rurze. To nie pierwszy kontakt Krakersów z tańcem. Przez trzy lata grupę taneczną tańca towarzyskiego prowadził Łukasz Siemieniec. "To była grupa ludzi, którzy chcieli przyjść się nauczyć czegoś nowego, czegoś innego, potańczyć w parze z osobą tej samej płci taniec towarzyski. Zajęcia były luźne, to nie było profesjonalne, nie było też turniejowego zainteresowania" – mówi w rozmowie z nami Łukasz. "Po trzech latach pracy formuła się trochę wyczerpała i zacząłem myśleć nad innymi formami i pytać też ludzi co by chcieli – i tak powstał trzymiesięczny kurs tanga argentino equality. Napisałem do różnych szkół tańca w Krakowie, odezwała się jedna – że są zainteresowani "współpracą" i zorganizowali nam darmowy 2-3 godzinny warsztat i po nim zaproponowali stałe zajęcia tylko dla naszej grupy" – opowiada Łukasz, dodając, że na tej samej zasadzie powstał pomysł na zorganizowanie kursu tańca na rurze. "Zależy mi na tym, by ludzi zmotywować do wyjścia z domu, poruszania się, potańczenia, poznania się i tak samo z rurą – podczas spotkań pojawiały się propozycje dotyczące tańca na rurze, a że w Krakowie kilka szkół takie kursy prowadzi – znowu napisałem, podpytałem i jedna ze szkół wyraziła zainteresowanie" – podkreśla Łukasz. Pierwsze, darmowe zajęcia pokazowe już za nami, drugie – 24 listopada o godz. 21.00. Ciągle jest kilka miejsc, chętni i chętne mogą pisać na adres taniec@kkskrakersy.pl. To nie koniec "tanecznych" planów Krakersów – Łukasz myśli o styczniowym kursie... discofox. "To tzw. dwa na jeden, hulanki biesiadno-imprezowe, do muzyki "pod nogę". Wiem, że ludzie nie umieją tańczyć i taka forma byłaby dostępna dla każdego, bo nie ukrywajmy – taniec na rurze jest trudny" – mówi Łukasz i zaprasza do śledzenia strony Krakersów.
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (126)
alexx posluszna indywidualistka2 pozytywistka001 patryk-nihil-novi-l teddybear90 wiolka-srolka lenaart xdaniaxd atuxe
Nie podoba mi się (1)
Komentarze (9)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
Wyróżniony 18.11.2015 23:37 Styśka
Świetnie! Sama chciałabym spróbować tego gatunku tańca! Jest to dobry pomysł, przełamanie stereotypów, podoba mi się. Brawo! :D
cytuj zgłoś 5 0
Ikona
14.12.2015 11:22 Andrzej S.
To sie naprawde nazywa "taniec Equality"! Chodzi o to, ze przy uzyciu okreslenia "jednoplciowe..", motamy jakies medyczno-seksualne aspekty, ktore w tancu wlasciwie nikogo nie ob chodza. Polecam kontakt z nielicznymi (jeszcze) klubami, intruktorami, rozpoczecie nauki czy treningu. Nazwa niewazna! Taniec dwoch facetow czy dwoch dziewczyn to najlepsza forma walki o emancypacje LGTB. Namawiam. Sam to robilem 10 lat!
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
12.12.2015 21:58 omikron
Świetny pomysł! Powodzenia! :)
cytuj zgłoś 0 0
xdAniaxd
03.12.2015 22:16 xdAniaxd (28) Kraków
Super!!
cytuj zgłoś 0 0
zewszad_i_znikad
02.12.2015 2:50 zewszad_i_znikad (42) Warszawa
A tak skądinąd: nigdy nie miałam szczególnych zdolności tanecznych, nie jestem sprawna - ale jako późno-dziecko (właściwie już fizycznie dorosła osoba, ale wiekowo wczesnonastolatka), można powiedzieć, specjalizowałam się ;) w jednopłciowym tańcu akrobatycznym. Kilka razy byłam na wyjazdach letnich i zimowych w składzie: mama, ja, dwoje jej znajomych i ich córka. Córka była ode mnie dwa lata młodsza i jakieś dwa razy lżejsza i to jakoś pobudziło nas do pomysłu "cyrku" - za każdym razem organizowałyśmy serię występów, wśród których gwoździem programu był właśnie taniec akrobatyczny. Ona była chudziutka, nieduża, za to bardzo giętka, ja mało gibka, za to silna, więc było w tym mnóstwo podnoszeń - po latach robią na mnie wrażenie zdjęcia naszych wyczynów, oczywiście przede wszystkim pod względem siłowym.
cytuj zgłoś 1 0
zewszad_i_znikad
02.12.2015 2:37 zewszad_i_znikad (42) Warszawa
To się nie nazywa "taniec equality", tylko "jednopłciowe tańce towarzyskie". Naprawdę język angielski nie jest Lepszy, a nazwa wprost przejęta z angielskiego Słuszniejsza od spolszczenia.
PS. "Ludzie hetero", "ludzie transpłciowi", "ludzie biseksualni" itp. to też niedobra polszczyzna. "People" nie zawsze tłumaczy się jako "ludzie", czasem o wiele lepszym tłumaczeniem jest słowo "osoby".
cytuj zgłoś 1 0
Ikona
19.11.2015 22:10 VU2X7IfV
Waginosceptyk:
tańczą ze wszystkimi babami...tylko nie z sobą. Hipokryzja..nie zna granic, tak jak zakłamanie.


Eeee, a kto chodzi na wesele tańczyć ze swoim partnerem/ką?


Ktoś kto nie siedzi w szafie?
cytuj zgłoś 3 1
Ikona
19.11.2015 10:44 Waginosceptyk
tańczą ze wszystkimi babami...tylko nie z sobą. Hipokryzja..nie zna granic, tak jak zakłamanie.


Eeee, a kto chodzi na wesele tańczyć ze swoim partnerem/ką?
cytuj zgłoś 3 1
Ikona
19.11.2015 0:21 VU2X7IfV
Dzięki za minusy od homofobicznych heteryków i krypto-gejów!

Tak, jestem HETEROFOBEM i jestem z tego DUMNY!
cytuj zgłoś 1 3
Ikona
18.11.2015 17:34 VU2X7IfV
No wreszcie coś właściwego....bo już nie mogę patrzeć na niby "gejów" co idą na heterolskie wesele razem, tańczą ze wszystkimi babami...tylko nie z sobą. Hipokryzja..nie zna granic, tak jak zakłamanie.

A tu takie miłe zaskoczenie. Brawo!
cytuj zgłoś 8 7
Magda Dropek
Autor
Magda Dropek
Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl
Absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez 10 lat redaktorka największego i najstarszego w Polsce portalu dla ludzi LGBT, Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości.

Od 2013 roku członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl, zajmującej się sytuacją społeczności LGBT i działaniami antydyskryminacyjnymi w mniejszych miastach na południu Polski. Członkini powołanej w maju 2019 roku przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, Rady ds. Równego Traktowania.

https://twitter.com/magdadropek
queer.pl/user/wish
TAGIWięcej
chillli katowice kks krakersy sport LGBT taniec taniec equality wiktor korszla
Powiązane
Obraz Piątek, 11.10.2013 Sport to zdrowie! Krakersy zapraszają Obraz Wtorek, 12.04.2016 Glam Cup 2016. Jak było? Obraz Czwartek, 25.02.2016 Dlaczego warto uczestniczyć w GLAM CUP 2016? Obraz Poniedziałek, 12.10.2015 Ministerstwo Sportu chce walczyć z homofobią Obraz Wtorek, 01.09.2015 Krakersy zapraszają na MIXER!
Inne tematy
Wracamy na szkolne korytarze: najlepsze filmy LGBTQ o tematyce szkolnej Środa, 06.09.2023 Wracamy na szkolne korytarze: najlepsze filmy LGBTQ o tematyce szkolnej
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Kandydaci do Sejmu, którzy głosowali za uchwałami anty-LGBT. Która partia zgłosiła ich najwięcej? Czwartek, 31.08.2023 Kandydaci do Sejmu, którzy głosowali za uchwałami anty-LGBT. Która partia zgłosiła ich najwięcej?
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności