logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
91
1
6

Geje i lesbijki potrzebują filmów, przy których mogą się poczuć dobrze

Rozmowa z Jakubem Mrozem z Tongariro Releasing

Dodano: 02.10.2015, Aktualizacja: 07.10.2015

O początkach Tongariro Releasing, gejowskich i lesbijskich filmach oraz polskim kinie LGBT z Jakubem Mrozem rozmawiał Kuba Wojtaszczyk.

Kuba Wojtaszczyk: W tym roku mija pięć lat od powstania Tongariro Releasing, czyli pierwszego polskiego dystrybutora kina LGBT. Wystartowaliście w 2010 roku, mógłbyś opowiedzieć o początkach twojej działalności? Jakub Mróz: Razem z moim wieloletnim partnerem, Leszkiem Masłowskim, szukaliśmy pomysłu na siebie. Bardzo prozaicznie chcieliśmy połączyć pracę zawodową z czymś, czemu będziemy mogli się w stu procentach poświęcić. To jest najdoskonalszy stan, gdy robisz to, co lubisz i jeszcze na tym zarabiasz. Nie mieliśmy żadnego doświadczenia w branży filmowej, ale podświadomie czuliśmy, że to właśnie dzięki popkulturze wpłyniemy na rzeczywistość. Oczywiście lubiliśmy oglądać filmy, więc to one stały się pierwszym impulsem do stworzenia Tongariro. Tym bardziej, gdy weszliśmy do berlińskiej księgarni gejowskiej, w której zobaczyliśmy setki różnych tytułów, wydawanych przez Edition Salzgeber, czyli nasz odpowiednik w Niemczech. Wiedzieliśmy, że to jest to! W Polsce spotkaliśmy się Robertem Dorną, czyli właścicielem Kina Malta w Poznania, który opowiedział nam, jak z jego perspektywy wygląda branża filmowa. Podobnie Roman Gutek zaoferował nam pomoc. Obaj panowie podzielili się z nami swoimi kontaktami, m.in. z kinami studyjnymi. Dzięki nim wejście do świata dystrybucji było o wiele prostsze. Czyli polski rynek zareagował na was pozytywnie? Naszym założeniem było kierowanie oferty do szerokiej publiczności, nie tylko osób LGBT. Mniejszości seksualne są kryterium przy doborze filmów, ale nie widzów. Rozpoczęliśmy...   ( Pozostało znaków: 6498 )
Kuba Wojtaszczyk Autor: Kuba Wojtaszczyk rocznik '86, pisarz, kulturoznawca, absolwent Gender Studies UAM Publikował i publikuje m.in. w „enter the ROOM”, „Czasie Kultury”, „Blizie”, „Lampie”, antologii „Nowe Marzy” 10. MFO. W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”. W 2016 r. ukazała się jego druga książka „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć”. Tłumaczony na niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta Prezydent m.st. Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. W kwietniu 2017 r. ukaże się jego najnowsza powieść „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?”.

Fot. Kamila Szuba


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196481   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Geje i lesbijki potrzebują filmów, przy których mogą się poczuć dobrze Kuba Mróz
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku