logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
70
2
3

Krainy pachnące młodniakiem

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 26.06.2015, Aktualizacja: 26.06.2015

Obserwując to, co dzieje się w bieżącej polskiej polityce, ma się wielką ochotę uciec w jakieś odległe krainy, tętniące świeżą krwią i młodymi sokami płynące. Pod względem filmowym takimi baśniowymi krainami okazały się ostatnio Holandia i Kanada.

Witold Jabłoński - Ciekawe, że gdy niderlandzcy reżyserzy ukazują w swoich filmach prowincję, wizerunek jest zawsze sielsko-anielski, choć niepozbawiony społecznych i obyczajowych problemów. Tak ewokował krajobraz swej wczesnej młodości belgijski twórca Bavo Defurne m.in. w filmie „Morze Północne, Teksas” (2011), tak również ukazuje holenderską wieś Mischa Kamp w pięknym, estetyzującym widowisku „Boys” (2014). Film jest opowieścią o dwóch braciach wychowywanych przez samotnego ojca. Starszy z nich jest drobnym krętaczem i naciągaczem, mającym nieustanne problemy z prawem, drugi, pozornie cichy i potulny, wyładowujący nastoletnią energię w ćwiczeniach sportowych, łamie podstawowe tabu obowiązujące w konserwatywnych środowiskach, zakochuje się bowiem w szkolnym koledze, choć właściwie zostaje przezeń uwiedziony. „Uważam, że holenderscy chłopcy są bardzo ładni" – powiedziała reżyserka w jednym z wywiadów, dodając "To taki okres, kiedy ciało zwraca uwagę swoją naturalnością, przyciąga wzrok, nęci. Ci chłopcy są atrakcyjni nawet wtedy, kiedy kamera pokazuje ich plecy podczas jazdy na rowerze. To właśnie chciałam w ten sposób uchwycić”. W istocie, kadry filmowe prezentują nam głównie dwóch urodziwych, choć wcale nie cukierkowych i nie przesłodzonych, wysportowanych efebów w równie urokliwych okolicznościach przyrody. Reżyserka stworzyła właściwie chłopięcy melodramat, ukazując jak sz...   ( Pozostało znaków: 6011 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196145   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Krainy pachnące młodniakiem Kadr z filmu 'Boys', fot. mat. pras.
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku