Rozmawiamy o "profilaktyce przedekspozycyjnej"
Na zachodzie gorąca dyskusja o PrEP - czyli profilaktyce przedekspozycyjnej. Czym PrEP jest i o co chodzi z Truvadą? Dlaczego wywołuje takie emocje? I co z tym wszystkim mają wspólnego mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami? Zapraszamy do lektury naszej rozmowy ze Stanisławem Żołądkiem, wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat”!
Największy amerykański magazyn LGBT, "The Advocate" przez cały październik serwował swoim czytelnikom i czytelniczkom teksty, wyniki badań, poradniki, felietony dotyczące PrEP. Profilaktyka przedekspozycyjna (pre-exposure prophylaxis) polega na przyjmowaniu leku Truvada w celu zredukowania możliwości zakażenia się wirusem HIV. Czym Truvada jest? Niebieską tabletką przeciwwirusową, którą stosuje się w profilaktyce poekspozycyjnej - mówiąc jeszcze prościej: Truvadę przyjmują osoby zakażone, lek redukuje liczbę kopii wirusa HIV we krwi i utrzymuje ją na niskim poziomie, hamuje też rozwój zakażenia i zapobiega rozwojowi AIDS. Kilka lat temu zaczęły się duże badania, by sprawdzić działanie Truvady jako profilaktyki przedekspozycyjnej - nie jako medykamentu po, ale prewencyjnego, zapobiegającego zakażeniu się. Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła Truvadę jako PrEP w 2012 roku, w maju tego roku rządowe Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) zarekomendowało PrEP jako metodę ograniczenia nowych zakażeń u osób, u których występują ryzykowne zachowania.
CDC przygotowało poradnik, w którym zachęca do korzystania z PrEP, w tym m.in. homo- i biseksualnych mężczyzn. Podobne zalecenia wydały też w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (o czym było trochę głośniej nawet w Polsce), czy jedna z największych organizacji LGBT w USA, Human Rights Campaign. Największym echem w polskich mediach odbiło się zalecenie WHO dotyczące MSM - czyli mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Czy nam się to podoba, czy nie, seks analny jest wciąż w kontekście zakażenia HIV ryzykownym zachowaniem, a niestety statystyki w USA nie napawają optymizmem: najwięcej nowych zakażeń jest właśnie w grupie MSM, w tym wśród Afroamerykanów i Latynosów. Przez cały październik i listopad trwała w USA duża ofensywa edukacyjna dotycząca zalet PrEP, wypowiadali się lekarze, działacze, celebryci. Niedawno w USA miał miejsce też jeden z pierwszych coming outów truvadowych - ujawnił się polityk z San Francisco, Scott Wiener. "Geje powinni więcej uwagi poświęcić PrEP. Mam nadzieję, że moje głośne mówienie o tym pomoże" - napisał Wiener w oświadczeniu. Na rolę PrEP zwrócił też uwagę ostatnio Elton John, który skrytykował społeczność LGBT za skupienie się na równości małżeńskiej i zapomnienie o AIDS. Nie wszyscy są jednak takimi optymistami, największy opór względem PrEP pojawił się u grupy starszych, pamiętających lata 80. aktywistów. "Jak dla mnie jest coś tchórzliwego w przyjmowaniu Truvady, zamiast korzystania z kondomów. Bierzesz lek, który jest dla ciebie trucizną i przez to masz mniej energii na walkę, na zaangażowanie, na działanie" - mówił z okazji telewizyjnej premiery filmu "Odruch serca" dramaturg i ikona gejowskiego aktywizmu w USA, Larry Kramer. Nie brakuje też obaw, że spychanie prezerwatyw na margines spowoduje wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową.
Tymczasem kolejne kraje zl... ( Pozostało znaków: 12342 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.