logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
33
0
9

Pożegnanie Elizabeth Taylor

1932-2011

Dodano: 29.03.2011, Aktualizacja: 23.03.2016

Była jedną z największych gwiazd w dziejach kina. Dorastała, żyła, a potem starzała się na oczach milionów. Najsłynniejsza ekranowa Kleopatra. W jej filmografii nie brakuje tytułów ważnych dla historii kina LGBT. Wielka przyjaciółka gejów i wieloletnia działaczka na rzecz walki z AIDS. Po prostu Liz Taylor.

- Krzysztof Tomasik - Elizabeth urodziła się 27 lutego 1932 r. w Anglii jako obywatelka Stanów Zjednoczonych. Jej matka, Sara Taylor, niespełniona aktorka, pragnęła, by chociaż córka zrobiła karierę. Prowadzała ją na castingi i już w 1941 r. mała Liz podpisała kontrakt z wytwórnią Universal na 7 lat. Umowę jednak rozwiązano po zaledwie jednej niewielkiej rólce w filmie „W każdej minucie ktoś się rodzi” (1942). Werdykt brzmiał: „To nie jest twarz dziecka: jej oczy są zbyt dojrzałe” (w przyszłości fiołkowe oczy staną się jej znakiem firmowym). Zdeterminowana matka nie poddała się, wkrótce wywalczyła dla córki kontrakt w MGM, przyszedł też pierwszy sukces – rola w „Powrocie Lessie” (1943). Cykl filmów o psie Lessie cieszył się wówczas ogromną popularnością i jak zauważyła biografka Taylor – Brenda Maddox: „wiele lat upłynęło, zanim Elizabeth Taylor wyprzedziła Lassie w hierarchii gwiazd MGM”. Jimmy i Monty Pierwszą „dorosłą” rolę zagrała w filmie „Miejsce w słońcu” (1951), opowieści o mężczyźnie z nizin społecznych skazanym na karę śmierci za zamordowanie swej narzeczonej, która stała mu na drodze do poślubienia pięknej i bogatej Angeli (w tej roli wystąpiła właśnie Taylor). Po raz pierwszy zagrała tam u boku Montgomery Clifta, który stał się jej pierwszym przyjacielem-gejem. Clift nigdy nie zaakceptował swojego homoseksualizmu, nadużywał alkoholu i środków odurzających, szybko z jednego z najatrakcyjniejszych gwiazdorów Hollywood przeistaczając się w ruinę c...   ( Pozostało znaków: 6403 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186976   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Pożegnanie Elizabeth Taylor Liz Taylor
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku