logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
81
0
8

Białe plamy polskiego ruchu gej&les

Polityka historyczna LGBT?

Dodano: 23.11.2009, Aktualizacja: 18.05.2015

15 i 16 listopada minęła kolejna, tym razem dwudziesta czwarta, rocznica rozpoczęcia operacji pod kryptonimem Hiacynt, która przeprowadzona przez Milicję we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa na zlecenie Czesława Kiszczaka miała na celu rejestrację osób homoseksualnych w całym kraju, a środkiem do tego celu były aresztowania, wymuszanie zeznań, namawianie do współpracy, zakładanie teczek.

- Krzysztof Tomasik - Kolejna rocznica akcji Hiacynt przeszła niezauważona. Poza audycją Katarzyny Szustow w radiu Roxy Fm, w której miałem przyjemność brać udział, nigdzie nie pojawiły się informacje czy teksty upamiętniające to wydarzenie, choć możliwości nie brakowało - np. 20 listopada w Magazynie "Dziennika Gazety Prawnej" ukazał się obszerny wywiad z Czesławem Kiszczakiem, gdzie generała zapytano o wszystkie najważniejsze kwestie z czasów szefowania MSW, jedynie akcja Hiacynt nie zaistniała w rozmowie. W 2004 r. pisałem na łamach Innej Strony: "Akcja Hiacynt (...) jest słabo zbadana i nieznana nawet samym gejom i lesbijkom. Przyczyna tkwi przede wszystkim w braku badań historycznych na temat mniejszości seksualnych". Minęło pięć lat i nic się w tym względzie nie zmieniło, wciąż nie wiemy jakie były prawdziwe powody przeprowadzenia tej operacji, do kiedy trwała, ile osób objęła, a nawet gdzie znajdują się zgromadzone wówczas dokumenty nazywane "różowe akta". Milczą także sami uczestnicy tamtych wydarzeń. Przede wszystkim jednak Akcja Hiacynt nie istnieje w powszechnej świadomości jako ważne wydarzenie, przykład represyjnego stosunku władz późneg...   ( Pozostało znaków: 4912 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186833   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Białe plamy polskiego ruchu gej&les Dwumiesięcznik Gayzeta
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku