Gej, czyli chrześcijanin
Geje są zagrożeniem dla Polski, in vitro to Holocaust, gwałt nie jest powodem do przerywania ciąży. Skąd to wiemy? Z polskiej debaty publicznej, gdzie tego typu opinie są zupełnie prawomocne. Ale przecież nie zawsze były, jeszcze 10 lat temu raczej nie występowały, a już na pewno nie w telewizji. Coś po drodze się stało. Polska weszła do Unii Europejskiej, a niedługo potem władzę objęli prawicowy populiści. Język debaty publicznej skręcił radykalnie w prawo. Stało się jasne, że polska feministka to (w niektórych mediach) niemal oksymoron, a gej to wróg dybiący na integralność polskiego narodu. Dlaczego?
- Błażej Warkocki -
Tej kwestii poświęcona została najnowsza książka Agnieszki Graff "Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie". Książka świetna, przejrzyście napisana, precyzyjna i wciągająca, kompetentna, ale nie przeintelektualizowana. Należy ją postawić na półce tuż obok "Barykad" Bożeny Keff/Umińskiej, bo w jakiejś mierze obie pozycje dotyczą podobnych kwestii, choć czasowo oddalonych.
Głównym tematem Graff jest język i wynikła z niego wyobraźnia narodowa okresu tzw. IV RP (z jej niechlubnymi początkami i nieodgadnionym ciągiem dalszym). Pada tu kilka ważnych (i dobrze udokumentowanych) tez. Po pierwsze zatem - niepokoje związane z wejściem Polski do Unii zostały rzutowane na kwestie płci i seksualności (okazywało się, że najtwardszym trzonem polskiej tożsamości, którą należało bronić przed obcym zanieczyszczeniem - jest tradycyjny, patriarchalny układ ról płciowych z heteroseksualizmem naszych swojskich mężczyzn powiewającym niczym dumny sztandar). Po drugie - immanentnie związane z pierwszym - w publicznych dyskusjach na temat aborcji i praw gejów nie chodzi o aborcję i gejów. Chodzi bowiem o polską tożsamość zbiorową. O nią i przede wszystkim o nią. Aborcja i geje (a nawet in vitro) to w tej debacie jedynie sposób na właściwe ustawienie tej zasadniczej kwestii.
Tu jednak Agnieszka Graff czyni ważne zastrzeżenie, które stanowi istotne uzupełnienie lewic... ( Pozostało znaków: 5896 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu Przyjaciel Queer.pl.
Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.
Jak uzyskać kod?
Wyślij SMS na numer
7268
o treści:
IS CZYTAJ 186722
(koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez
48 godzin.
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez: