logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
0
4

zBOOKi - Felietony o książkach

Gej, czyli chrześcijanin

Dodano: 12.05.2008, Aktualizacja: 17.07.2015

Geje są zagrożeniem dla Polski, in vitro to Holocaust, gwałt nie jest powodem do przerywania ciąży. Skąd to wiemy? Z polskiej debaty publicznej, gdzie tego typu opinie są zupełnie prawomocne. Ale przecież nie zawsze były, jeszcze 10 lat temu raczej nie występowały, a już na pewno nie w telewizji. Coś po drodze się stało. Polska weszła do Unii Europejskiej, a niedługo potem władzę objęli prawicowy populiści. Język debaty publicznej skręcił radykalnie w prawo. Stało się jasne, że polska feministka to (w niektórych mediach) niemal oksymoron, a gej to wróg dybiący na integralność polskiego narodu. Dlaczego?

- Błażej Warkocki - Tej kwestii poświęcona została najnowsza książka Agnieszki Graff "Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie". Książka świetna, przejrzyście napisana, precyzyjna i wciągająca, kompetentna, ale nie przeintelektualizowana. Należy ją postawić na półce tuż obok "Barykad" Bożeny Keff/Umińskiej, bo w jakiejś mierze obie pozycje dotyczą podobnych kwestii, choć czasowo oddalonych. Głównym tematem Graff jest język i wynikła z niego wyobraźnia narodowa okresu tzw. IV RP (z jej niechlubnymi początkami i nieodgadnionym ciągiem dalszym). Pada tu kilka ważnych (i dobrze udokumentowanych) tez. Po pierwsze zatem - niepokoje związane z wejściem Polski do Unii zostały rzutowane na kwestie płci i seksualności (okazywało się, że najtwardszym trzonem polskiej tożsamości, którą należało bronić przed obcym zanieczyszczeniem - jest tradycyjny, patriarchalny układ ról płciowych z heteroseksualizmem naszych swojskich mężczyzn powiewającym niczym dumny sztandar). Po drugie - immanentnie związane z pierwszym - w publicznych dyskusjach na temat aborcji i praw gejów nie chodzi o aborcję i gejów. Chodzi bowiem o polską tożsamość zbiorową. O nią i przede wszystkim o nią. Aborcja i geje (a nawet in vitro) to w tej debacie jedynie sposób na właściwe ustawienie tej zasadniczej kwestii. Tu jednak Agnieszka Graff czyni ważne zastrzeżenie, które stanowi istotne uzupełnienie lewic...   ( Pozostało znaków: 5896 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186722   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
zBOOKi - Felietony o książkach Agnieszka Graff - Rykoszetem
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku