XIX-wieczny dandys czy współczesny kołtun?
Można odnieść wrażenie, że w Polsce jedynie wśród twórców i twórczyń literatury istnieje homoseksualizm. Nie miejsce, żeby się zastanawiać dlaczego tak się dzieje, faktem jest jednak, że znani polscy geje i lesbijki to niemal wyłączenie pisarze i pisarki. Po Izabeli Filipiak, Bartoszu Żurawieckim, Michale Witkowskim i kilku innych nazwiskach, sporą popularność zdobył Jacek Dehnel, który także nie ukrywa swojego homoseksualizmu, jednocześnie prezentując podejście, które wydaje się dość problematyczne...
- Krzysztof Tomasik -
Można odnieść wrażenie, że w Polsce jedynie wśród twórców i twórczyń literatury istnieje homoseksualizm. Nie miejsce, żeby się zastanawiać dlaczego tak się dzieje, faktem jest jednak, że znani polscy geje i lesbijki to niemal wyłączenie pisarze i pisarki. Po Izabeli Filipiak, Bartoszu Żurawieckim, Michale Witkowskim i kilku innych nazwiskach, sporą popularność zdobył Jacek Dehnel, który także nie ukrywa swojego homoseksualizmu, jednocześnie prezentując podejście, które wydaje się dość problematyczne.
Jeszcze nie przebrzmiały echa nagrodzonej Paszportem Polityki "Lali" (wkrótce ma się ukazać tłumaczenie niemieckie), a na rynku pojawiła się już kolejna książka Dehnela - "Rynek w Smyrnie". Jest to zbiór opowiadań z lat 1999-2002 "poruszających i przewrotnych, z których wyłania się obraz świata zaczarowanego, utkanego ze szczegółów pozornie nieistotnych - drobnych gestów, zapachów, smaków i barw" - jak pisze o książce wydawca. Niemal natychmiast po ukazaniu, "Rynek w Smyrnie" doczekał się sporej recenzji w "Gazecie Wyborczej" i kilku pomniejszych omówień, co jest najlepszym świadectwem, że mamy do czynienia z autorem uznawanym za ważnego.
Mimo młodego wieku (rocznik 1980) Dehnel jak mało kto wydaje się przygotowany na sukces. Zadebiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań "Kolekcja", na swoim koncie ma też kilka tomików wierszy. Momentem przełomowym było otrzymanie Nagrody Kościelskich w 2005 r. za poezję właśnie, a zaraz potem wraz z ukazaniem się powieści "Lala" przyszła popularność medialna, której zwieńczeniem okazał się Paszport Polityki przyznany w kategorii "literatura" za rok 2006. Zeszło się to w czasie ze współprowadzeniem w telewizji publicznej programu kulturaln... ( Pozostało znaków: 7242 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu Przyjaciel Queer.pl.
Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.
Jak uzyskać kod?
Wyślij SMS na numer
7268
o treści:
IS CZYTAJ 186615
(koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez
48 godzin.
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez: