logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
3
0
12

Wielcy i niezapomniani: Jerzy Andrzejewski

Pisarz potencjalnie emancypacyjny

Dodano: 26.01.2006, Aktualizacja: 19.08.2016

Jerzy Andrzejewski, obok Jarosława Iwaszkiewicza, jest polskim pisarzem chyba najsilniej utożsamianym z homoseksualizmem. Może się to wydawać zaskakujące, bo obaj mieli żony i dzieci, decydująca okazała się więc twórczość (jeszcze w latach 90. "Miazga" była dla wielu gejów lekturą kultową) i biografia. W obu przypadkach życie prywatne, a szczególnie jego homoseksualna część nie doczekało się opracowania, wiedza o nim funkcjonuje jednak we fragmentach w licznych wspomnieniach i listach, tak samego zainteresowanego, jak jego znajomych.

Jerzy Andrzejewski urodził się w 1909 roku w Warszawie. Przed wojną zdążył wydać jedną powieść "Ład serca" (1938) i zbiór opowiadań "Drogi nieuniknione" (1936), był zresztą wówczas uważany za nadzieję literatury katolickiej. W czasie okupacji działał w konspiracyjnym życiu kulturalnym, był pełnomocnikiem Delegatury Rządu RP do opieki nad literatami. Po wyzwoleniu stał się piewcą nowego systemu, pewien okres spędził w Krakowie i Szczecinie. W latach 1952-57 poseł na Sejm PRL, jednocześnie wraz z wydaniem "Popiołu i diamentu" (1948) jego pozycja literacka stała się niekwestionowana. Powieść doczekała się głośnej ekranizacji Andrzeja Wajdy (1958). W 1967 roku Wajda przeniósł na ekran także "Bramy raju", a po latach opowiadanie "Wielki tydzień" (1995). Późniejszy autor "Miazgi" był jednym z pierwszych beneficjentów systemu, którzy zaczęli odchodzić od PZPR, w 1957 roku po zakazie wydawania pisma "Europa" na znak protestu wystąpił z partii. Siedem lat później podpisał "List 34" wystosowany w obronie wolności słowa, a w 1968 roku protestował przeciwko agresji państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Wszystko to sprawiło, że dla opozycji antykomunistycznej lat 70. stał się wielkim autorytetem, był zresztą współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników. Wówczas to władze postanowiły go skompromitować w sposób zupełnie do tej pory niespotykany, tak na bieżąco pisał o tym w swoim "Dzienniku" Stefan Kisielewski: "kolportowany jest rzekomy list Jerzego Andrzejewskiego, nawołujący do równouprawnienia homoseksualizmu i wprowadzenia małżeństw między mężczyznami. Oczywista bujda, mająca na celu skompromitowanie Jerzego (dzwonił nawet do mnie), którego listy do robotników kolportowane były na uniwersytecie i który stał się ostatnio bardzo popularny." (23.X.1976). To tylko jeden z wielu przykładów w jaki sposób homoseksualizm zaważył u Andrzejewskiego nie tylko na twórczości, ale także wizerunku publicznym. Niestety wiekszość tego typu wydarzeń nie została w żaden sposób opracowana, niewiele o nich wiadomo, po...   ( Pozostało znaków: 8608 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186477   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielcy i niezapomniani: Jerzy Andrzejewski Jerzy Andrzejewski (fot.: Marek Druszcz)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku