logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.03.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
97
3
3

5 sposobów, by wspierać osoby trans

W trakcie coming outu

Dodano: 10.03.2016, Aktualizacja: 10.03.2016

Wymuszony przez tabloidowych dziennikarzy coming out Lilly Wachowski zainspirował serwis Upworthy.com do stworzenia listy sposobów na wspieranie osób trans w ich coming outach. O czym warto pamiętać? Podajemy dalej!

"Wraz z siostrą unikamy prasy. Frustruje mnie mówienie o mojej sztuce, a mówienie o sobie mnie zawstydza. Wiedziałam, że będę musiała się ujawnić. Wiecie, kiedy żyjesz jako ujawniona osoba transpłciowa... to ciężko to ukryć. Chciałam jedynie trochę czasu, by wszystko sobie poukładać i czuć się swobodnie. Niestety nie było mi dane o tym decydować" - napisała w coming-outowym liście Lilly Wachowski, która przyznała, że jej publiczne wyjście z ukrycia było narzucone przez tabloidowego dziennikarza, chcącego reżyserkę wyoutować. Jak wspierać osoby transpłciowe w ich coming outach? Pamiętajcie o pięciu, na pierwszy rzut oka prostych, zasadach:

1. Dajcie im do zrozumienia, że mają wsparcie.

Niby banalne, ale coś, o czym czasem zapominamy: dajcie Waszym bliskim, znajomym znać, że "jesteście po ich stronie". Niech mają świadomość, że w razie problemów, trudności, mogą na Was liczyć i zwrócić się do Was o pomoc.

2. Szanujcie ich tożsamość, imię, zaimki.

Kto pyta nie błądzi: nie macie pewności jak zwracać się do osoby, która się przed Wami ujawniła lub jest w trakcie tranzycji: zapytajcie. To ważne, by też upewnić się, jak osoba chce, by się do niej zwracano prywatnie, a jak wśród innych ludzi.

3. Edukacja nie boli.

Żeby nie przesadzać z ilością pytań: czasem warto samemu sięgnąć też po wiedzę, a doskonałym źródłem jest strona Fundacji Trans-Fuzja. Znajdziecie tam zarówno najważniejsze DEFINICJE, jak i wiele ciekawych ARTYKUŁÓW, które pomogą Wam dowiedzieć się więcej na temat transpłciowości.

4. Nie plotkuj, nie outuj!

Staraj się nie rozmawiać o tożsamości danej osoby z innymi, zwłaszcza z osobami, o których wiesz, że dana osoba nie chciałaby rozmawiać. Nie tylko możesz ujawnić kogoś bez jego wiedzy i zgody, ale też wprowadzić wiele zamieszania. Czasem lepiej poczekać i dać czas, by coming out był chciany i przygotowany.

5. Tu nie chodzi o Ciebie i Twoje uczucia.

Parker Molloy zwraca na Upworthy uwagę, że to jest najtrudniejszy punkt: bo czasem się denerwujemy, że nie wiedzieliśmy wcześniej, albo czujemy się zranieni. To nie nasza wina, że ktoś jest transpłciowy, a często zapominamy, że coming out przed nami poprzedzony był walką z samym sobą.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
diana21 (41) Katowice 21.03.2016 20:54
Tez jestem osoba trans po roku bycia razem z moja kobieta uslyszala o demnie,ze jestem i chce zmienic plec pierwsza mysl zostawi mnie ale pomylilem sie jest ze mna malo tego wspiera mnie ten artykul dal mi wiare w siebie
zewszad_i_znikad (36) Warszawa 11.03.2016 12:02
Mam znajomą młodą transkę, której staram się pomagać i ogólnie uważam, że tekst, choć krótki, jest wartościowy. Ale... NIE ZNOSZĘ mody na artykuły "wyliczanki": "n sposobów, by...", "m powodów, dla których X jest...". Ile można?! Ostatnio jest tego pełno i już mnie to doprowadza do szału. Każda maniera w nadmiarze jest denerwująca.
Anonka (?) 11.03.2016 10:09
Dziękuję za ten post. Przywrócił mi w miarę normalne myślenie. Pozdrawiam serdecznie.
benjolinio (?) 10.03.2016 23:25
do #4 mogę jeszcze dodać, że jak out nie jest potrzebny to najlepiej tematu w ogóle nie ruszać i o tym wspominać. Z własnego doświadczenia wiem niestety... Znajomego koledzy traktowali mnie normalnie, bez żadnych spin. Jak tylko ktoś, niepotrzebnie, wspomniał, że jestem trans to momentalnie mieli do mnie wielki problem i byli gotowi użyć siły ("no bo ja z pedałami pić nie będę"...........)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku