Queerowy rozkład jazdy

Herstorie, COXY i wychodzenie z szafy

Dodano: 15.01.2015, Aktualizacja: 04.02.2015

Lekcja historii z Kobietą Nieheteronormatywną, porządkowanie szaf w Krakowie, warsztaty dla seniorów i COXY w stolicy. W najbliższych dniach zapraszamy na kilka ciekawych queerowych imprez i wydarzeń!


WARSZAWA

Kobieta Nieheteronormatywna. Zagubiona lekcja historii. Poszukiwanie kobiet nieheteronormatywnych w dziejach.

Piąte spotkanie z cyklu „Kobieta Nieheteronormatywna” poświęcone historii kobiet nieheteroseksualnych. Wydarzenie rozpocznie się wykładem Agnieszki Weseli/Furji połączonym z dyskusją (17.00-18.45). Następnie podczas warsztatu (19.00-20.30) postaramy się zapełnić lukę w wiedzy o dziejach kobiet nieheteronormatywnych.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia o godzinie 17:00 w siedzibie Fundacji Feminoteka, ul. Mokotowska 29a (wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50 do samego końca w podwórzu).

BEAR WEEKEND

W stolicy czeka nas miśkowy weekend: Warszawa Bear Weekend.

POZNAŃ

Warsztat dla osób 60+: Kobiecość i męskość we współczesnej kulturze, 22 stycznia, godz. 12.00-15.00.

Płeć to nie tylko biologia. To też wytwarzany, zmienny "konstrukt". Uczenie się "kobiecości" i "męskości" rozpoczyna się właściwie już od urodzenia. Podczas warsztatów podejmiemy kwestie stereotypów związanych z tożsamością płciową i orientacją seksualną. Chcemy pokazać jak szybko i dramatycznie zmienia się nasze postrzeganie kobiecości, męskości i orientacji seksualnej na przestrzeni lat, i jakie normy i wartości się z tym wiążą. Pragniemy uwrażliwić osoby na tematy wykluczenia, uprzedzeń i dyskryminacji względem płci. Chcemy przekazać konkretne narzędzia do radzenia sobie ze stereotypowymi opiniami i dyskryminującymi zachowaniami. Zwrócimy uwagę na język równościowy i mowę nienawiści.

KONTAKT I ZAPISY:
Justyna Kiraga
tel: 601-809-063
e-mail: poznanskiewarsztaty2015@gmail.com

Warsztaty są bezpłatne.
Limit miejsc: 12 osób

KRAKÓW

COMING OUT - czyli wyjdź i uporządkuj swoją szafę, 15.01.2015, godz. 18.00, ul. Zakątek 3 - zaprasza Fundacja Polistrefa.

Akcja „COMING – OUT – czyli wyjdź i uporządkuj swoją szafę” ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w tematyce jaką jest społeczność LGBT i podstawowe problemy z jakimi musi się mierzyć. Spotkania mają mieć charakter wywiadu połączonego z rozmową i analizą opowiedzianej historii. Grupa będzie się spotykać raz w miesiącu – na spotkaniach będą emitowane filmy o tematyce LGBT, a także każdorazowo będzie możliwość usłyszenia innej historii coming-outu Naszych gości. Na pierwszym spotkaniu zostanie wyemitowany film pt. "Coming out po polsku". Gośćmi będą reżyserka filmu Katka Reszke-Grunberg oraz jeden z bohaterów, Jakub Stachowiak.

W najbliższy weekend, w krakowskim Teatrze Nowym będzie można obejrzeć "Lubiewo" wg powieści Michała Witkowskiego.

Przypominamy też, że jeszcze przez miesiąc można zgłaszać wydarzenia na tegoroczny Queerowy Maj!

W ostatnim czasie ruszyło też ciekawe badanie w Instytucie Psychologii UJ: na temat oceny wpływu różnego rodzaju wsparcia społecznego na funkcjonowanie i nastrój osób nieheteroseksualnych.

Wiecie o innym ciekawym wydarzeniu w Waszym mieście? Dajcie znać w komentarzu!