Wojciechowska, Adams, Kahlo...

Queerowe kobiety wśród Barbieshero

Dodano: 08.03.2018, Aktualizacja: 08.03.2018

Barbieshero, czyli Barbie + she + hero (bohaterka) to nowa kolekcja najbardziej znanych lalek na świecie. Inspirowanych wyjątkowymi kobietami, które mogą być wzorem dla dziewczynek. A wśród nich: jedyna Polka, Martyna Wojciechowska, ujawniona bokserka i medalistka olimpijska, Nicola Adams oraz Frida Kahlo.


W ostatnich latach firma Mattel, producent najbardziej znanej lalki na świecie - Barbie, stawia na różnorodność i inkluzywność. Z pewnością wpływ miała na to krytyka, że Barbie ze swoją talią osy i wydatnym biustem to nie jest najlepsza zabawka, a często także i powód kompleksów dla dziewczynek.

Zaczęło się od reklamy, w której Barbie bawi się także chłopak, skończyło na kolekcji lalek o różnym kolorze skóry, fryzurach i kształtach.Od dłuższego czasu pojawiają się też lalki Barbie znanych osób - taką lalkę ma już np. ujawniona piłkarka, Abby Wambach, która mówiła: "zabawa Barbie, która mogła wyglądać tak, jak ja się czułam jest mocnym przekazem i dowodem na to, że coś się zmienia. Nie wszyscy są równo traktowani. A jeżeli jesteś gdzieś tam i twoja lalka nie do końca wygląda tak jak ty się czujesz, dostajesz inną opcję".

Teraz - z okazji Dnia Kobiet, Mattel zaprezentował kolekcję lalek, inspirowaną silnymi i ważnymi w historii kobietami. Wśród nich znalazła się Frida Kahlo, czy ujawniona brytyjska bokserka, Nicola Adams. A także - jako jedyna Polka, Martyna Wojciechowska!

Mini me’s jab is on point#InternationalWomenDay pic.twitter.com/IhMlHboNky

— Nicola Adams (@NicolaAdamsOBE) 6 marca 2018
Przypomnijmy, że znana dziennikarka mówiła w październiku zeszłego roku, że: "Potrafię kochać na maksa. Zakochuję się w ludziach, nie tylko w mężczyznach. Zakochuję się w charakterze".

(md)