Waszyngton mówi nie tzw. terapiom konwersyjnym

Ustawa czeka na podpis gubernatora

Dodano: 06.03.2018, Aktualizacja: 06.03.2018

Gdy europosłowie Prawa i Sprawiedliwości głosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko poprawce, potępiającej tzw. terapie konwersyjne, Waszyngton stawał się 10. stanem w USA, w którym stosowanie ich na nieletnich będzie zakazane. Ustawę przegłosował w weekend Senat - czeka na podpis gubernatora.


Ustawę o numerze 5722 przyjęto w Senacie głosami 33 do 16. Od wejścia w życie dzieli ją tylko podpis gubernatora, Jaya Inslee.

Zakazuje ona tzw. terapii konwersyjnych na nieletnich, czyli poniżej 18 roku życia. Tym, którzy zakaz złamią, grożą grzywny, a nawet cofnięcie licencji medycznych.

Waszyngton będzie 10. stanem w USA z takim zakazem, do tej pory na liście są Kalifornia, Connecticut, Nevada, New Jersey, Oregon, Illinois, Vermont, Nowy Meksyk, Rhode Island, a także Dystrykt Kolumbii. Praktyki tej zakazało też miasto Seattle (największe stanu Waszyngton), dwie prowincje w Kanadzie, a także Malta (jako pierwszy kraj w Europie) i Szwajcaria.Przypomnijmy, że 
w listopadzie 2016 roku na stronach Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego pojawiło się stanowisko na temat zdrowia osób o orientacji homoseksualnej. Mogliśmy w nim także przeczytać: "Propagowanie terapii polegających na korekcie, konwersji czy reparacji orientacji homo- czy biseksualnej w kierunku wyłącznie heteroseksualnej jest niezgodne ze współczesną wiedzą na temat seksualności człowieka i może zaowocować poważnymi niekorzystnymi skutkami psychologicznymi dla osób poddawanych tego typu oddziaływaniom". Stanowisko PTS poparło m.in. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.Wszystkim osobom, które czują, że potrzebują pomocy lub rozmowy polecamy nasz dział pomocowy dla LGBT, gdzie znajdziecie grupy wsparcia i przydatne kontakty. W kontekście religijnym - polecamy kontakt z Wiarą i Tęczą.

(md)