PO poprze projekt o związkach partnerskich Nowoczesnej?

Budka: będziemy rozmawiać

Dodano: 06.03.2018, Aktualizacja: 06.03.2018

Czy Platforma Obywatelska poprzez projekt ustawy o związkach partnerskich Nowoczesnej? "Gdy będzie złożony, to na pewno będziemy o tym rozmawiać. Ale przed jednym przestrzegam. Składanie projektu dla samego złożenia to tylko gest polityczny. W tym Sejmie nie ma szans na jego uchwalenie" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Borys Budka z PO.


14 lutego Nowoczesna przedstawiła treść zapowiadanego od dawna projektu ustawy o związkach partnerskich. Partia zaprosiła organizacje LGBT (a my Was) do opiniowania projektu - i jak zapowiadał w rozmowie z nami Krzysztof Rek: "W Sejmie złożymy dopiero taki projekt ustawy, który będzie spełniał oczekiwania organizacji oraz strony społecznej. Po otrzymaniu opinii planujemy zorganizować spotkanie konsultacyjne, w trakcie którego dopracujemy jego szczegóły, by jak najbardziej odpowiadał potrzebom samej społeczności".O tym, czy PO poprze projektu ustawy pisaliśmy już jesienią - gdy podczas konferencji ILGA-Europe posłanka PO, Monika Wielichowska mówiła, że chciałaby, żeby był procedowany - ale o konkretach porozmawiamy, gdy już będzie w Sejmie.

To samo pytanie zadał Borysowi Budce Michał Kolanko w "Rzeczpospolitej". Odpowiedź?


Słyszymy o tym projekcie od wielu miesięcy. Rozmawiałem z posłanką Moniką Rosą z Nowoczesnej, znam jego założenia. Gdy będzie złożony, to na pewno będziemy o tym rozmawiać. Ale przed jednym przestrzegam. Składanie projektu dla samego złożenia to tylko gest polityczny. W tym Sejmie nie ma szans na jego uchwalenie.
Wcześniej wiceprzewodniczący PO powiedział, że "Związki partnerskie to jest coś, co musi zostać załatwione – tu chodzi o godność człowieka".

(md)