Polska nie dla turystów LGBT?

Albania, Kazachstan, Polska...

Dodano: 05.03.2018, Aktualizacja: 05.03.2018

Jest lepiej niż kilka lat temu, ale wciąż kiepsko wyglądamy na tle innych europejskich krajów: w najnowszym rankingu najbardziej przyjaznych krajów dla turystów LGBT, przygotowywanym co roku przez przewodnik Spartacus, zajęliśmy 80. miejsce. Wraz z... m.in. Kosowem, Kazachstanem i Albanią.


Spartacus International Gay Guide, wydawany przez berlińskie wydawnictwo Bruno Gmünder Verlag, to najbardziej znany przewodnik dla nieheteroseksualnych turystów. Pierwsza edycja pojawiła się w roku 1970. Przewodnik ma charakter turystyczno-polityczny: opisuje miejsca przyjazne społeczności LGBT już w ponad 190 krajach, także pod kątem sytuacji społeczno-prawnej. 

Co roku poznajemy Gay Travel Index, w którym obecnie ocenia się 197 krajów. Przyznaje się im i odejmuje punkty w 14 kategoriach: zarówno pozytywnych jak i negatywnych. I tak państwa ocenia się wg antydyskryminacyjnego prawa, prawnego uznania związków partnerskich, czy małżeństw, adopcji oraz praw osób transpłciowych. Punkty odejmuje się m.in. za wpływy religijne, ograniczenia dla turystów z HIV, zakaz kontaktów homoseksualnych, przestępstwa motywowane nienawiścią, czy podejściem społeczności lokalnej do ludzi LGBT.

W najnowszej aktualizacji indeksu pierwsze miejsce otrzymały Kanada i Szwecja. Dalej Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Islandia, Holandia, Nowe Zelandia, czy Norwegia. Listę zamykają natomiast Czeczenia, Somalia, Arabia Saudyjska, czy Iran.

Jak wypadła Polska? W najnowszym rankingu zajęła 80. miejsce. Zaraz obok Kazachstanu, Kosowa, Macedonii, czy Albanii. Mamy minus 1 punkt za wpływy religijne i... anty-LGBT prawa. Nie mówiąc o wrogich wobec LGBT mieszkańcach i mieszkankach.Przypomnijmy, że już kilka lat temu zwracaliśmy uwagę na nieścisłości w rankingu, jak np. brak punktów za "equal age of consent", czy ujemne punkty za zakazywanie manifestacji LGBT (co jednak od wielu lat miejsca nie miało). Jak widać teraz dostało nam się za anty-LGBT prawo.

Zwracaliśmy się wtedy do autorów rankingu z zapytaniem o metodykę i źródła informacji oraz prośbą o dostosowanie rankingu do faktów. Otrzymaliśmy potwierdzenie od wydawcy, że w ocenie naszego kraju znalazły się faktycznie nieaktualne dane. I że następne edycje rankingu będą zawierały poprawione informacje.

Zgadzacie z oceną Polski przez Spartacusa?

Cały indeks "gay travel".

(md)