Hübner przeprasza, Lewandowski i Plura przeciwko zakazowi tzw. terapii konwersyjnych

Kto był za?

Dodano: 02.03.2018, Aktualizacja: 02.03.2018

W czwartek Parlament Europejski głosował nie tylko za rezolucją popierającą działania Komisji Europejskiej wobec Polski, ale także m.in. ws. rocznego raportu, dotyczącego praw podstawowych UE. PE potępił wszelkie przejawy dyskryminacji wobec osób LGBTI. Po raz pierwszy także głośno wybrzmiała krytyka tzw. terapii konwersyjnych - głosami 435 do 109 przeszła poprawka, wzywająca do zaprzestania stosowania takich praktyk na osobach LGBTI. 25 polskich europarlamentarzystów, w tym PiS i PSL, było przeciwko poprawce. A także... Danuta Hübner (która już przeprosiła za pomyłkę), Janusz Lewandowski i Marek Plura z PO.


W czwartek europarlamentarzyści i europarlamentarzystki przyjęli raport, dotyczący praw podstawowych UE w 2016 roku. Bardzo mocno wybrzmiały w nim prawa osób LGBTI.

Europarlament potępia w nim "wszelkie formy dyskryminacji wobec osób LGBTI" i "zachęca państwa członkowskie do przyjęcia praw i strategii politycznych na rzecz zwalczania homofobii i transfobii", zachęca, by do treści nauczania włączać kwestie związane z tolerancją, by dzieci miały narzędzia, które pozwolą im rozpoznać dyskryminację, czy "ubolewa" nad tym, że osoby LGBTI doświadczają nękania i prześladowania. W raporcie dużo miejsca poświecono też prawom osób transpłciowych - wzywa on państwa członkowskie do destygmatyzacji literki T i zmian procedur, dotyczących uzgodnienia płci, tak aby były szybkie i dostępne, a także "wzywa Komisję do zgromadzenia danych o naruszeniach praw człowieka, z którymi stykają się osoby interseksualne".

Treść całego raportu można znaleźć na stronie PE.

Po raz pierwszy także Parlament Europejski zdecydowanie potępił tzw. terapie konwersyjne. Poprawkę do raportu (numer 8), poruszającą to zagadnienie, przyjęto głosami 435 do 109. Przypomnijmy, że to "terapie", które mają na celu "zmianę" orientacji z homo- na heteroseksualnej. Krytykowane przez wielu specjalistów za szkodliwe i niebezpieczne dla ludzi LGBT. 

Za wprowadzeniem poprawki głosowali (za kph.org.pl):

Michał Boni, Jerzy Buzek, Krzysztof Hetman, Danuta Jazłowiecka, Agnieszka Kozłowska- Rajewicz, Barbara Kudrycka, Bogusław Liberacki, Krystyna Łybacka, Jan Olbrycht, Dariusz Rosati, Czesław Siekierski, Adam Szejnfeld, Jarosław Wałęsa­, Bogdan Wenta, Bogdan Zdrojewski, Tadeusz Zwiefka, Janusz Zemke.

Przeciwko wprowadzeniu poprawki głosowali (za kph.org.pl):

Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Beata Gosiewska, Czesław Hoc, Danuta Hübner, Robert Iwaszkiewicz, Marek Jurek, Jarosław Kalinowski, Karol Karski, Sławomir Kłosowski, Janusz Korwin Mikke, Zdzisław Krasnodębski, Urszula Krupa, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Janusz Lewandowski, Stanisław Ożóg, Mirosław Piotrowski, Marek Plura, Tomasz Poręba, Kazimierz Michał Ujazdowski, Jadwiga Wiśniewska, Jacek Sayriusz – Wolski, Kosma Złotowski, Stanisław Żółtek.

Warto zwrócić uwagę, że w drugim gronie znalazło się trzech europarlamentarzystów Platformy Obywatelskiej.

Dziś Hübner przeprosiła za pomyłkę.

Moje oświadczenie w związku z wczorajszym głosowaniem ws. tzw. terapii konwersyjnej @Europarl_PL @KPH_official @wiktoriabeczek pic.twitter.com/c7URY9UuIS

— Danuta Huebner (@danutahuebner) 2 marca 2018
Zachęcamy Was do zadawania pytań pozostałym posłom, czy to oznacza, że popierają "leczenie" osób homoseksualnych. W tym - przede wszystkim tym z PO.

Janusz Lewandowski - Facebook, Twitter.
Marek Plura - Facebook, Twitter.

(md)