Kim jest Rachel Morrison?

Pierwsza kobieta z nominacją do Oscara za zdjęcia

Dodano: 01.03.2018, Aktualizacja: 01.03.2018

Rachel Morrison już przejdzie do historii jako pierwsza kobieta, która w 90-letniej historii Oscarów zdobyła nominację za zdjęcia. A ponieważ reprezentacja jest ważna - warto wiedzieć, że Morrison jest lesbijką, ma żonę i synka.


Nominację do Oscara przyniósł Morrison film "Mudbound", którego reżyserką jest... ujawniona Dee Rees. Co ciekawe, Rees ma też szansę na Oscara za scenariusz adaptowany. 

Akcja filmu rozgrywa się niedługo po II Wojnie Światowej i pokazuje losy dwóch rodzin. "Mudbound" to przede wszystkim historia o rasizmie, przyjaźni i walce o ziemię.Konkurencję Morrison będzie mieć dużą: w kategorii zdjęciowej zmierzy się m.in. z Rogerem A. Deakinsem ("Blade Runner 2049"), czy z Hoyte van Hoytemą ("Dunkierka"). Co nie zmienia faktu, że i tak Morrison przejdzie już do oscarowej historii.

Morrison dorastała w Cambridge, w stanie Massachusetts, studiowała w Nowym Jorku, gdzie zajmowała się także fotografią. Karierę zaczynała w telewizji, w 2007 roku zadebiutowała niezależnym filmem "Palo Alto". Do tej pory pracowała przy takich tytułach, jak "Cake", czy "Fruitvale Station".

W kinach możemy obecnie oglądać "Czarną Panterę" Marvela, przy której także odpowiadała za zdjęcia. Filmy, przy których pracuje - wybiera ostrożnie. Jak mówi w rozmowie z "Washington Post" - wybiera te, które sama chciałaby w kinie zobaczyć i które niosą ze sobą jakieś przesłanie. "Nasz świat, zwłaszcza teraz, jest trochę za bardzo popaprany, by robić czystą rozrywkę dla samej rozrywki. Najlepszą rozrywką jest ta, która zmusza cię do zastanowienia się nad czymś, pomyślenia z innej perspektywy lub postawienia na miejscu kogoś innego. To są historie, które mnie przyciągają" - podkreślała w rozmowie z gazetą.
O tym, że jest lesbijką, raczej nie przeczytamy w ostatnich prasowych doniesieniach. Ale wystarczy zerknąć na jej Instagrama - gdzie nie ukrywa swojej miłości do żony i cudownego synka.

Trzymamy kciuki za Oscara!

(md)