Stephen Fry o raku prostaty

Badajcie się regularnie!

Dodano: 27.02.2018, Aktualizacja: 27.02.2018

Brytyjski aktor i komik, Stephen Fry, miał raka prostaty. Na szczęście wykryto go odpowiednio wcześnie, więc zabieg usunięcia gruczołu zakończył się sukcesem. Teraz czas na rekonwalescencję i powrót do pełni sił i zdrowia. Fry apeluje do mężczyzn - idźcie do lekarza i sprawdźcie poziom antygenu sterczowego.


Kiedy Stephen Fry szedł przed Bożym Narodzeniem do lekarza na rutynowe badania nie spodziewał się, że wyjdzie z diagnozą nowotoworową. Aktor cierpiał na niekończące się przeziębienie, a wizyta u zaufanego lekarza miała być finałem walki z chorobą. Jednak ten zaproponował rutynowy przegląd, czyli badania krwi i moczu. Klasyka, którą niejeden i niejedna z nas przechodziła. Okazało się, że poziom PSA (swoistego antygenu sterczowego) był podwyższony (mocno powyżej 4.0). Dostał skierowanie do urologa, który zlecił mu badanie rezonansem magnetycznym, by rozwiać wszystkie wątpliwości. Następnie - biopsja, która - jak mówi sam Fry - była jednym z najmniej przyjemnych badań w życiu, jednym z tych, których nie życzy się nawet największemu wrogowi. 

Diagnoza - rak prostaty, gruczoły krokowego. Na szczęście bez przerzutów. Zostały przedstawione mu dwie opcje walki z rakiem - radioterapia albo całkowite usunięcie narządu (czyli prostatektomia radykalna). Stephen zdecydował się na tę drugą opcję. 

Teraz dochodzi do zdrowia, odpoczywa i wszystko wskazuje na to, że jest już zdrowy. W 12-minutowym wideo opowiada o swoich doświadczeniach, o najbliższych i o tym, że rak może dotknąć każdego. Na końcu apeluje do mężczyzn - idźcie się badać i sprawdźcie poziom PSA. Rutynowe badanie może okazać się tym, które uratuje nam życie. 

Rak prostaty to jednej z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Rzadko występuje przed 40. rokiem życia, a średni wiek zachorowania przekracza 70 lat. Należy jednak podkreślić, że stężenie PSA wzrasta także w następstwie rozrostu łagodnego oraz zapalenia stercza i nie zawsze jest jednoznaczne chorobie nowotworowej. Stephen Fry jest znanym w Wielkiej Brytanii aktorem, komikiem, osobowością telewizyjną, polscy widzowie mogą go pamiętać m.in. z ról w serialu "Czarna żmija", filmu "Wilde", a także z "Hobbita". Fry od wielu lat udziela się także w walce o prawa ludzi LGBT i głośno mówi o depresji maniakalnej, z którą się zmagał. W 2015 roku Fry wstąpił w związek małżeński z brytyjskim komikiem, Elliottem Spencerem. 

(ar)