Daniela Vega zapowie Oscara

Pierwsza transpłciowa prezenterka nagrody

Dodano: 19.02.2018, Aktualizacja: 20.02.2018

Aktorka będzie prezenterką podczas gali wręczania Oscarów 4 marca. To pierwsza transpłciowa kobieta, która pojawi się w tej roli na deskach Dolby Theatre w Hollywood. Będzie to dla niej ważny moment, tym bardziej, że film z jej udziałem, "Fantastyczna kobieta", jest nominowany w kategorii najlepszej produkcji nieanglojęzycznej.


Kto w tym roku będzie zapowiadać kolejne kategorie podczas gali wręczenia Oscarów? Greta Gerwig, Chadwick Boseman, Tiffany Haddish, Tom Holland, Kumail Nanjiani, Emma Stone, Laura Dern i Jennifer Garner - a wśród nich Daniela Vega, aktorka i śpiewaczka operowa, znana z filmu "Fantastyczna kobieta", nominowanego do Oscara. 

Transpłciowa kobieta po raz pierwszy wystąpi w tej roli na deskach oskarowej sceny. Do tej pory nominowani byli Angela Morley i Anohni, transpłciowi muzycy, ale nigdy nominacji nie zdobyła aktorka, podobnie nigdy nie była prezenterką podczas samej gali. 
"
Fantastyczna kobieta" to chilijski film o stracie i poznawaniu siebie. W główną bohaterkę wciela się Daniela Vega. Marina musi zmierzyć się ze śmiercią partnera, Orlando, jego rodziną, która jej nie akceptuje i akceptacją samej siebie jako osoby transpłciowej. Daniela zagrała również w filmie „Visitas”, w którym wciela się w żołnierza, który po służbie wraca do domu jako kobieta.

Aktorka jest zaangażowana w walkę o prawa osób transpłciowych - w tym w przemyśle filmowym. Jak powiedziała w wywiadzie dla Wysokich Obcasów: "Najczęściej proponuje się nam pracę prostytutek. Ja byłam tarocistką, fryzjerką, makijażystką, kucharką, robiłam wszystko, co się tylko dało, żeby pracować na siebie. Po czym wróciłam do śpiewu, a następnie do śpiewu dołączyły teatr i kino. Od siedmiu lat pracuję jako artystka. To jest moje powołanie". 

90. gala wręczenia najbardziej prestiżowych nagród przemysłu filmowego odbędzie się 4 marca w Dolby Theatre w Hollywood. Fetę będzie prowadził Jimmy Kimmel.

Wśród nominowanych: "Kształt wody" z 13 nominacjami oraz "Tamte dni, tamte noce" z 4, ujawniona Dee Rees za scenariusz do "Mudbound", za który nominację zdobyła także Rachel Morrison - pierwsza kobieta i lesbijka nominowana w kategorii najlepsze zdjęcia. Transpłciowy Yance Ford zdobył nominację za swój dokument, "Strong Island". 

(ar)