Związki partnerskie na Litwie?

Premier Saulius Skvernelis deklaruje

Dodano: 16.02.2018, Aktualizacja: 19.02.2018

Według portalu "The Delfi", litewski premier, Saulius Skvernelis, zaapelował do parlamentu o kompleksowe rozwiązanie prawne kwestii związków partnerskich dla par jednopłciowych. W tym także takich, które m.in. miałyby chronić te pary przed dyskryminacją. Wszystko podczas demonstracji społeczności LGBT w środowe walentynki.


Aktywiści LGBT przyjęli tę deklarację optymistycznie. Mykolas Knyza z organizacji Lithuanian Liberal Youth Organization uważa, że "premier Litwy w rzeczy samej opowiedział się za instytucjonalizacją par jednopłciowych". 

Jak dodaje, to duży krok naprzód - w szczególności w obecnej sytuacji politycznej. Rządząca koalicja niechętnie zajmuje się sprawami społeczności LGBT. 
Wcześniej organizacje LGBT stworzyły robota, który przed budynkiem sejmu w Wilnie udzielił ślubu 9 parom jednopłciowym. Wydarzenie nazwano "Ślubem stulecia" i odbyło się dwa dni przed świętem niepodległości. Wg Artūrasa Rudomanskisa z "Tolerant Youth Association" robot był symbolem biurokracji - "jak go zaprogramujemy, tak będzie działać". I dodał, że dla społeczności małżeństwo nie jest darem niebios, ale deklaracją i obietnicą cywilną, poprzez którą dwie osoby zobowiązują się do przestrzegania praw i obowiązków. 

Natomiast Tomas Vytautas Raskevičius z "Lietuvos gėjų lyga" prostuje sytuację: nie apelujemy o małżeństwa jednopłciowe, ale o związki partnerskie. To pierwszy krok, który politycy powinni zrobić w stronę wyrównywania nierówności społecznych. 

W czerwcu zeszłego roku sejm litewski odrzucił ustawę wprowadzającą równość małżeńską, rok wcześniej - związki partnerskie. W listopadzie próbowano przepchnąć transfobiczne prawa zakazujące prawną korektę płci. Mało tego, szkoły mają zakaz nauczania o społeczności LGBT i związkach jednopłciowych. W tym roku przegłosowano poprawkę do obowiązującego prawa, zgodnie z którą zakazano możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, ponieważ "każde dziecko ma naturalne prawo do ojca i matki".
Saulius Skvernelis jest prawnikiem i założycielem Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS). Po wyborach w 2016 roku podpisał umowę koalicyjną z Litewską Partią Socjaldemokratyczną, wg której został premierem. 

(ar)