Dajcie nam równość na Walentynki!

Akcja nastolatków z Irlandii Północnej

Dodano: 09.02.2018, Aktualizacja: 09.02.2018

Temat równość małżeńskiej w Irlandii Północnej to zadra na inkluzyjnym portrecie Wielkiej Brytanii. Niestety szanse na zmianę stanu rzeczy są niewielkie. Rząd w Londynie nie zamierza interweniować, a lokalni politycy nie zamierzają się zająć sprawą w najbliższym czasie. Do akcji zatem przystąpiła sama młodzież LGBT i apelują: dajcie nam równość na Walentynki!


Najmłodsza część społeczności LGBT nie ma zamiaru czekać z założonymi rękami i zabiera się do roboty. Pod szyldem CaraFriend NI apelują do Karen Bradley, ministry ds. Irlandii Północnej, o zagwarantowanie równości małżeńskiej poprzez odpowiednie działania legislacyjne - czy to w Stormoncie czy Westminsterze. 

Przygotowali petycję, w której domagają się podstawowych praw. Jeden z nich, 18-letni Cameron Brown chciałby w przyszłości wziąć ślub z mężczyzną, którego pokocha. Nie rozumie, dlaczego politykom tak bardzo to przeszkadza. Shay Love dodaje: "Nie chcę być dłużej obywatelem drugiej kategorii w swojej ojczyźnie. Nie chcemy wiele, tylko być traktowanymi na równi z innymi". 

Petycję można podpisać na stronie Amnesty InternationalIrlandia Północna to jedyna część Wielkiej Brytanii, gdzie wciąż nie ma równości małżeńskiej. Katolicka partia Sinn Fein jest za, mieszkańcy również (według badań z 2016 roku aż 70% społeczeństwa jest za legalizacją małżeństw jednopłciowych – w tym 77% kobiet i 63% mężczyzn), ale trzymająca się u władzy partia DUP, która traci większość i poparcie społeczne, uparcie mówi „nie”. Wciąż blokuje debatę i procedowanie ustawy.

Na początku tego miesiąca aktywiści z "Love Equality", podczas spotkania z Bradley, zaapelowali do niej o konsekwentne działanie na rzecz społeczności LGBT z Ulsteru. Ministra z Partii Konserwatywnej chciałaby jednak, by sprawa została rozwiązania na szczeblu lokalnym. Patrick Corrigan z "LE" uważa, że brak równości małżeńskiej w całej Wielkiej Brytanii to ujma na honorze monarchii i Londyn powinien się wstydzić. 

(ar)