Bermudy wycofują się z równości małżeńskiej

Pierwszy taki przypadek na świecie

Dodano: 08.02.2018, Aktualizacja: 08.02.2018

Niecały rok mieszkańcy Bermudów mogli cieszyć się równością małżeńską. Tamtejszy parlament zdecydował się o zastąpieniu małżeństw jednopłciowych po prostu związkami partnerskimi. W ten sposób Bermudy, jako pierwszy kraj na świecie, stały się miejscem, gdzie wycofano się z progresywnego prawodawstwa.


John Rankin, gubernator wysp, podpisał wczoraj prawo, które znosi małżeństwa jednopłciowe, a wprowadza w ich miejsce związki partnerskie. Powiedział przy tym, że prócz nazwy nic się nie zmienia - jednopłciowe związki partnerskie będą miały dokładnie te same przywileje, co małżeństwa. Te zawarte do tej pory pozostaną małżeństwami w świetle prawa. 

Małżeństwa na Bermudach zostały wprowadzone w maju 2017 roku jako efekt orzeczenia tamtejszego sądu najwyższego. Był to wynik skargi złożonej przez Winstona Godwina i Grega DeRoche'a. Od samego początku nie podobało się to lokalnym konserwatystom. W grudniu senat przegłosował sprawę odwołania wyroku sądu, co bezpośrednio doprowadziło do tej sytuacji. 

Walton Brown, minister spraw wewnętrznych, uważa, że rozróżnienie na małżeństwa i związki partnerskie to sprawa uspokojenia nastrojów społecznych i niezły "kompromis". Chris Bryant, jeden z posłów i ujawniony gej, uważa natomiast, że to rzuca cień na działania antydyskryminacyjne Wielkiej Brytanii i terytoriów od niej zależnych, oraz na troskę o równość i wolność obywateli Korony. 

Bermudy skrytykowali aktywiści z całego świata - m.in. Human Rights Campaign, GLAAD, scenarzysta Peter Paige oraz Godwin i DeRoche: "To smutny dzień na Bermudach, to smutny dzień do ludzkości". 

(ar)