Jedyny gej na wyspie?

BBC o geju z Szetlandów

Dodano: 07.02.2018, Aktualizacja: 08.02.2018

Liam ma 22 lata i od 18 miesięcy jest singlem. Mieszka w miejscowości Voe na Mainland -  największej wyspie spośród wszystkich w archipelagu Szetlandów w północnej części Wysp Brytyjskich. Czy jest tam jedynym gejem? Nie, ale jest ich bardzo niewielu. Większość uciekła do większych miast - Manchesteru czy Londynu.


Czy Liam czuje się samotny? Tak. Z powodu braku innych gejów i biseksualnych mężczyzn na wyspie. Biorąc pod uwagę, że sama społeczność Voe jest niewielka, wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą, znalezienie drugiej połówki może być problematyczne i staje się nie lada wyzwaniem. 

Na wyspie nie ma barów i lokali dla społeczności LGBT. "Możesz korzystać z aplikacji randkowych, ale i tak okaże się, że wszystkich znasz, i staje się niezręcznie" - mówi Liam dla BBC. 

Żeby zaznać gejowskiego życia udaje się do Manchesteru, gdzie mieszkają jego przyjaciele. Czasem jeździ do dwóch głównych miast Szkocji - Glasgow i Edynburga. Sam założył organizację LGBT, która liczy 40 członków w Voe. Spotykają się co miesiąc. 

Gay dating's not easy if you live on a remote island. pic.twitter.com/UmH1lnhftH

— BBC Newsbeat (@BBCNewsbeat) 4 lutego 2018
 "To piękne miejsce do dorastania, przyroda jest piękna i inspirująca. Ale randkowanie jest trudne" - dodaje. Ludzie z wysp są bardzo przyjaźni i tolerancyjni, dlatego też kwestia coming outu nie była problemem. Poza tym, życie w szafie nie wchodzi tam w grę - społeczność jest tak mała, że szybko by się to wydało. 

Liam rzucił pracę ogrodnika i udał się w podróż po Europie. Ma nadzieję, że spotka podczas niej miłość życia. "Chcę zobaczyć, co świat ma do zaoferowania, ale Szetlandy to mój dom" - podsumowuje. 

Szetlandy są terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii od 2008 roku. Stuart Hill, mieszkaniec wchodzącej w skład Szetlandów Forewick Holm, ogłosił secesję wyspy i przekształcenie jej w dependencję brytyjską. 

(ar)