Turecki działacz, Ali Erol, zatrzymany

Coraz gorsza sytuacja LGBT w Turcji

Dodano: 02.02.2018, Aktualizacja: 02.02.2018

Największe stowarzyszenie LGBT w Turcji, Kaos GL, donosi, że w piątek rano policja zatrzymała Aliego Erola, jednego z założycieli organizacji. I chociaż nie ma pewności co do powodów zatrzymania - Kaos GL donosi, że prawdopodobnie chodziło o posty Erola w mediach społecznościowych. "Wolność słowa to fundamentalne prawo. Prawa LGBTI są prawami człowieka. Żądamy, by jeden z naszych założycieli, aktywista LGBTI, Ali Erol, został natychmiast wypuszczony!" - apeluje Kaos GL.


Kaos GL to najstarsza organizacja LGBTI w Turcji. I pierwsza, którą oficjalnie zarejestrowano - w 1994 roku. Członkowie i członkinie organizacji wydają też magazyn o takim samym tytule.

Dziś rano Kaos GL rozesłał informację o tym, że policja zatrzymała Aliego Erola - jednego z założycieli stowarzyszenia, który od początku angażował się w jej działania. Do zatrzymania doszło w domu aktywisty, w którym mieszka z partnerem.

Organizacja podkreśla, że nie wiadomo dlaczego doszło do zatrzymania, ale prawnicy sugerują, że mogło chodzić o posty, które Ali umieszczał w mediach społecznościowych - coraz częściej są one dla władz w Turcji podstawą do aresztowań. Prawnicy organizacji starają się być na bieżąco z sytuacją i obiecują, że będą informować, gdy będzie wiadomo coś więcej.

Kaos GL przypomina, że Erol jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktywistów LGBTI i laureatem takich nagród, jak m.in. im. Davida Kato.
W grudniu donosiliśmy, że w Ankarze, stolicy Turcji, zostały zawieszone wszystkie wydarzenia kulturalne, które dotyczą społeczności LGBT: pokazy filmów, wystawy, odwołano wykłady, prelekcje i spotkania. Melih Gökçek, burmistrz miasta, poinformował, że te działania mają na celu "bezpieczeństwo publiczne". Kaos GL podkreśla, że to kolejny dowód na wzrost postaw homofobicznych i przeciwnych prawom LGBTI.

"Wolność słowa to fundamentalne prawo. Prawa LGBTI są prawami człowieka. Żądamy, by jeden z naszych założycieli, aktywista LGBTI, Ali Erol, został natychmiast wypuszczony!" - apeluje Kaos GL.

(md)