Nominacje do Oscarów 2018

Doceniono "Kształt wody" i "Tamte dni, tamte noce"

Dodano: 23.01.2018, Aktualizacja: 24.01.2018

Wielkimi krokami zbliża się 90. ceremonia wręczenia Oscarów. Dosłownie przed chwilą poznaliśmy nominowanych do najważniejszych nagród przemysłu filmowego. Wśród nich - "Kształt wody" z 13 nominacjami oraz "Tamte dni, tamte noce" z 4. Nominowanym gratulujemy i czekamy ceremonii wręczenia statuetek, która odbędzie się 4 marca.


Oscary to najważniejsza i najbardziej prestiżowa nagroda w przemyśle filmowym - marzenie każdego. Niecałe 15 minut temu poznaliśmy wszystkich nominowanych do tegorocznych nagród. Wśród nich - dwa obrazy, którą są nam bliskie i o których pisaliśmy. 

"Tamte dni, tamte noce" to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie.  Na Rivierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie odkrywają coś, czego boją się już nigdy nie znaleźć: totalną bliskość. Film zdobył 4 nominacje: za "Mystery of love" Sufana Stevensa, James Ivory za adaptację powieści André Acidmana, Timothée Chalamet za rolę męską oraz w kategorii najlepszy film. 

"Kształt wody" zdobył aż 13 nominacji! Obraz Guillermo del Toro to baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (Sally Hawkins - nominacja za główną rolę kobiecą) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (Octavia Spencer doceniona nominacją za kobiecą rolę drugoplanową), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata. Nominację zdobył również Richard Jenkins za rolę Gilesa. 

Akademia doceniła również "Star Wars: Ostatni Jedi" czteroma nominacjami. To ciąg dalszy historii, w której Rey dołącza do Luke'a Skywalkera, by zostać rycerką Jedi i zmierzyć się z tajemnicami Mocy. Dodatkowo w "Ostatnim Jedi" pojawia się postać Amilyn Holdo, jednej z admirałek Ruchu Oporu - która w książkach jest panseksualna. W roli Holdo zobaczymy Laurę Dern.

Doceniony został również Christopher Plummer za rolę we "Wszystkich pieniądzach świata" - rolę, którą przejął po Kevinie Spacym. Wśród nominowanych również "Fantastyczna kobieta" i "Lady Bird". 

Nominację zdobyła również ujawniona Dee Rees za scenariusz do "Mudbound", za który nominację zdobyła Rachel Morrison - pierwsza kobieta i lesbijka nominowana w kategorii najlepsze zdjęcia. Transpłciowy Yance Ford zdobył nominację za swój dokument "Strong Island". 

Mocno trzymamy kciuki na naszych tęczowych faworytów! 

(ar)