Kogo słuchał i czytał w 2017 roku Barack Obama?

Nie zabrakło i artystów LGBT

Dodano: 03.01.2018, Aktualizacja: 03.01.2018

Były prezydent USA, Barack Obama, już kilka lat temu zainicjował pewien kulturalny "zwyczaj": na początku roku dzielił się na Facebooku listą swoich ulubionych piosenek i książek. W związku z tym, że w ostatnim roku, jak sam mówi, "miał więcej czasu", lista robi wrażenie. I nie zabrakło na niej i artystów LGBT.


Zanim poznamy NAJ 2017 czytelników i czytelniczek QUEER.PL, zobaczmy co znalazło się na liście NAJ 2017 Baracka Obamy.

"Podczas prezydentury rozpocząłem tradycję dzielenia się moją listą książek i piosenek. Dla mnie to był miły sposób pokazania tego, co gra mi w duszy i pokazania pisarzy i artystów z całego świata. Dzięki temu, że miałem trochę więcej czasu, dzielę się książkami i muzyką, która podobała się mi najbardziej. Od piosenek, które mnie poruszyły, do historii, które mnie inspirowały" - napisał na Facebooku Barack Obama.

Okazuje się, że na liście nie brakuje artystów LGBT. Wśród ulubionych piosenek Obamy znalazły się m.in. "Chanel" ujawnionego Franka Ocean i "The Joke" Brandi Carlile.

Przypomnijmy, że w 2012 roku Frank Ocean opublikował na swym Tumblrze list, w którym opisywał nieodwzajemnione uczucie do chłopaka - gdy miał 19 lat. Podkreślił też, że o tym właśnie traktuje jeden z jego hitów, "Thinking about you". W czerwcu 2016 roku, po strzelaninie w klubie Pulse w Orlando, Ocean opublikował bardzo osobisty esej, w którym opisywał homofobię, jakiej doświadczył ze strony ojca.Brandi Carlile, której muzyka ucieka klasycznym podziałom (łączy folk, country i indie), ujawniła się w listopadzie 2002 roku. W 2012 roku zaręczyła się z Catherine Shepherd, panie wzięły ślub kilka miesięcy później. W 2014 roku urodziła się ich córka.Na liście ulubionych w 2017 roku lektur, Barack Obama umieścił m.in. angielską pisarkę, Naomi Alderman i jej wychwalaną powieść, "The Power". Debiutancka "Nieposłuszeństwo" (która pojawiła się i w Polsce), opowiada o córce-lesbijce rabina i opisuje londyńską, zamkniętą, żydowską społeczność.(md)