Nowoczesna złoży projekt ustawy o związkach partnerskich?

Polityczne obietnice w nowym roku

Dodano: 02.01.2018, Aktualizacja: 02.01.2018

Nowoczesna obiecuje, że już na początku tego miesiąca złoży w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Partia proponuje, by pary jednopłciowe rejestrowały swoje związki w Urzędach Stanu Cywilnego. Zapowiadane są również inne ustawy oraz pierwsze koalicje przed jesiennymi wyborami samorządowymi.


Nowoczesna w styczniu 2018 roku ma zamiar złożyć parę projektów ustaw w Sejmie. M.in. antysmogową i o świadomej prokreacji, czyli liberalizacji przepisów aborcyjnych. Partia Katarzyny Lubnauer chce się zająć również reformą sądownictwa - mają zaproponować alternatywę dla zmian ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. 

"To będą projekty pokazujące, w jakim kierunku należy reformować wymiar sprawiedliwości, aby działał sprawniej i był bardziej przystępny dla obywateli" - powiedziała dla PAP Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Wśród projektów ustaw wymienia się również tą dotyczącą związków partnerskich zarówno dla par jedno- jak i dwupłciowych. Związki partnerskie miałyby być zawierane w Urzędzie Stanu Cywilnego. 

"Osoby zawierające związek partnerski dostaną prawo do: zmiany nazwiska na nazwisko partnerami lub partnera, informacji medycznej o stanie zdrowia partnera, do spadku, wspólnego rozliczania się z fiskusem, wspólnoty majątkowej, zasiłku opiekuńczego czy do odmowy udzielenia zeznań" - czytamy na oficjalnej stronie Nowoczesnej. 


Dla Katarzyny Lubnauer natomiast najważniejsze jest stworzenie jak najszerszej koalicji politycznej przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Wg przewodniczącej partii koalicja ta powinna obejmować PO, SLD, ruchy miejskie, a także PSL. 16 grudnia Rada Krajowa Nowoczesnej zatwierdziła to porozumienie ówczesnego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i szefa PO Grzegorza Schetyny w sprawie wyborów prezydenckich w Warszawie - wspólnym kandydatem został Rafał Trzaskowski. Jego zastępcą ma być Paweł Rabiej

Wiele wskazuje, że w Gdańsku kandydatką na prezydenta miasta zostanie Ewa Lieder. W Białymstoku Nowoczesna będzie wspierać Tadeusza Truskolaskiego, a w Nowej Soli - Wadima Tyszkiewicza. We Wrocławiu partia w wyścigu o fotel prezydencki wystawi Michała Jarosa.

(ar)