Ślub u żółwia Jonathana?

Tak, równość małżeńska na Wyspie św. Heleny

Dodano: 21.12.2017, Aktualizacja: 21.12.2017

Żółw Jonathan jest najstarszym żółwiem - ma 186 lat i już stał się ikoną Wyspy Św. Heleny, na której właśnie przegłosowano równość małżeńską! Takiego obrotu sprawy nie spodziewał się nawet sam Jonathan - wszystko poszło szybciej i sprawniej niż przewidywano.


Jeszcze w październiku pisaliśmy, że na Wyspie św. Heleny procedowane były pierwsze propozycje zmian w ustawodawstwie ws. równości małżeńskiej. Był to efekt skargi jednej z gejowskich par. Przepisy prawa wprost nie zakazywały małżeństw jednopłciowych, ale tamtejszy sąd skierował zapytanie do społeczeństwa. Sprawą miał się zająć sąd najwyższy dopiero w styczniu.  

Spieszymy zatem z aktualizacją - wczoraj tamtejszy parlament przegłosował równość małżeńską, co oznacza, że w ciągu najbliższych tygodni pierwsze pary jednopłciowe będą mogły zawrzeć związek małżeński. 
To fantastyczna nowina, że kolejne miejsce na świecie daje nam prawo do małżeństw, tym bardziej tam, gdzie żyje najstarszy żółw, który jest gejem! Jonathan ma już swoją monetę i stał się towarem ekspertowym regionu. W latach 90. sprowadzili mu samicę, która okazała się... samcem. I wyszło szydło z worka.

Wyspa św. Heleny to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, którego populacja wynosi ok. 4,5 tys. obywateli. Równość małżeńska został przegłosowana stosunkiem głosów 9 do 2. Teraz ustawa czeka na podpisanie przez gubernatorkę Lisę Phillips. Co ważne nowe przepisy dają duchownym prawo do odmowy udzielenia ślubu, jeżeli godzi to w ich przekonania i religię. 

(ar)