Jestem katolickim duchownym. I jestem gejem

Coming out podczas homilii

Dodano: 20.12.2017, Aktualizacja: 20.12.2017

Ks. Gregory Greiten z Milwaukee ujawnił się jako gej przed swoimi parafianami podczas niedzielnej homilii. Reakcje? Ci w kościele zafundowali mu owacje na stojąco, a przełożeni - pogratulowali. Świat stanął na głowie?


Wg USA Today ks. Greg stanął na ambonie podczas niedzielnej mszy i powiedział: "Nazywam się Greg. Jestem katolickim duchownym. I jestem gejem". Parafianie zaczęli bić prawo. Przełożeni Greitena pogratulowali mu odwagi i zadeklarowali swoje wsparcie. 

Następnego dnia, w poniedziałek, w stałej kolumnie w "National Catholic Reporter" powtórzył swoje wyznanie. "Przez lata nosiłem niesamowite piętno, tajemnicę szczelnie schowaną, której ujawnienia nie chcieli notable mojego kościoła. Za każdym razem, kiedy chciałem ujawnić się, inni księża i moi przełożeni mi odradzali" - napisał kapłan. 

Greg wspomina czas nauki w seminarium duchownym w latach 80. Uczono go, że homoseksualizm to zło. Podejrzanych o takie "skłonności" usuwano pod pretekstem "problemów rodzinnych". Alumni i klerycy jak on żyli w strachu. Zdecydowali się na życie w szafie. Już wtedy chciał powiedzieć, że jest gejem. Milcząc na ten temat, kościół daje jasny sygnał, że wśród duchowieństwa nie istnieje homoseksualizm. Ten przymus zachowywania swojej odmiennej orientacji seksualnej w tajemnicy powoduje, że wierzący młodzi ludzie nie mają wzoru do naśladowania, uważa duchowny.

Biskup Jerome Listecki, przełożony Greitena, udzielił mu pełnego wsparcia. "Wspieramy ojca Greitena w tej drodze i życiu w prawdzie (...) Tak jak uczy kościół, osoby homoseksualne należy traktować ze zrozumieniem i wsparciem" - powiedział. Dodał również, że wie, że w szeregach duchownych są mężczyźni, którzy borykają się ze swoją seksualnością i należy im się wsparcie oraz wzór do naśladowania. Podkreślił jednak, że księża składają śluby celibatu i życia w cnocie, należy o tym pamiętać.

Greiten nie jest pierwszym księdzem, który publicznie się ujawnił jako osoba homoseksualna. W 2015 roku ujawnił się ks. Warren Hall. Zrobił to na łamach "Washington Post". Został przenoszony z parafii do parafii, aż w 2016 zawieszony za wsparcie, którego udzielił nauczycielce i trenerce ze swojej szkoły, którą zwolniono za to, że była lesbijką. W 2016 roku również ujawnił się Michael Shanahan, ksiądz z Chicago. Przypomnijmy, że w 2015 roku szerokim echem odbił się coming out polskiego księdza Krzysztofa Charamsy.


(ar)