Świąteczne mamy piszą do LGBT

Takich matek nam potrzeba?

Dodano: 04.12.2017, Aktualizacja: 04.12.2017

Organizacja "Your Holiday Mom" zrobiła świąteczny prezent dla amerykańskiej społeczności LGBT. Mamy wysłały listy podnoszące na duchu, by w ten wyjątkowy czas nikt nie czuł się samotny. Nasze drogie sojusznicze mamy, czekamy na Was!


"Wesołych Świąt! To ja, Twoja świąteczna Mama. Oczywiście, jeżeli chcesz, bym była Twoją Mamą. Nie jestem ważną Mamą. Jestem Mamą, jakich wiele na świecie, ale jestem taką Mamą, która Cię akceptuje i kocham za to, kim jesteś" - tak brzmi list, który dostały tysiące gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych w ostatnich tygodniach. 

Robin Rice, inicjatorka przedsięwzięcia, po raz pierwszy zrobiła coś takiego w 2010 roku. Wtedy w mediach społecznościowych umieściła post o takiej samej treści. Zaadresowała go wtedy do tych osób ze społeczności LGBT, których rodzice nie zaakceptowali ich inności. W 2011 roku powstała inicjatywa "Your Holiday Mom", która zrzesza ponad 40 matek i paru ojców, którzy w okresie przed Świętem Dziękczynienia i w okolicach świąt Bożego Narodzenia piszą krótkie listy, w których mówią, że kochają swoje przybrane dzieci. W tym roku odczytało go - wg statystyk w mediach społecznościowych - kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Dla wielu z nich to pierwsze doświadczenie "rodzicielskiego" wsparcia i akceptacji. 

Rice powiedziała NBC, że dostają wiele wiadomości, a wśród nich takie, w których użytkownicy piszą, że chcieli popełnić samobójstwo, ale uczucie bycia kochanym bezinteresownie, choćby przez obce im osoby, dało im nadzieje. 

Nieakceptowane przez rodziców osoby LGBT są aż 8 razy bardziej narażone na myśli samobójcze. Dla Rice cała akcja ma wymiar osobisty. Jej brat przez lata zmagał się ze swoją seksualnością, aż w wieku 18 lat popełnił samobójstwo. Kiedy jej syn ujawnił się przed nią jako osoba transpłciowa postanowiła, że zrobi wszystko, co leży w jej mocy, by scenariusz się nie powtórzył. 

Jedno to fakt, że są ludzie LGBT, którzy potrzebują wiedzieć, że są kochani, drugie to przesłanie dla rodziców - tak, są inne matki i ojcowie, którzy mają nieheteroseksualne dzieci. To dla nich sygnał, że nie są wyjątkami. Coming out dziecka to trudne doświadczenie dla obu stron. 

Do tej pory "Your Holiday Mom" opublikowały 240 listów. Robin Rice, która jest nauczycielką, zainicjowała również akcję #StopTheBeautyMadness, która walczy z nierealistycznymi standardami piękna w świecie mediów społecznościowych. 
A my przypominamy, że według ostatniego raportu Kampanii Przeciw Homofobii, Fundacji Trans-Fuzja i Lambda Warszawa, dotyczącego sytuacji ludzi LGBT w Polsce, tylko 25 proc. matek i 12 proc. ojców w pełni akceptuje swoje dziecko LGBTA. Kochane sojusznicze mamy, czekamy na Was!

(ar)