Jak się żyje LGBTA w Polsce? Niepokojące wyniki...

Już jest raport KPH, Lambdy i Trans-Fuzji!

Dodano: 29.11.2017, Aktualizacja: 29.11.2017

Już jest! Raport "Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 – 2016", opracowany przez Kampanię Przeciw Homofobii, Lambdę Warszawa i Trans-Fuzję. Czego się dowiadujemy? Wysoka skala przemocy, depresja i niski poziom akceptacji ze strony rodziców. Ale równocześnie ludzie LGBTA w Polsce są coraz bardziej świadomi politycznie i z pewnością chcą prawnego uregulowania kwestii ich związków.


Jak dowiadujemy się ze strony KPH: "Raport "Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 – 2016" powstał na podstawie ankiety internetowej, którą wypełniło 10 tysięcy 704 osoby LGBTA" - czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i aseksualnych.

Pytania dotyczyły obszarów życia istotnych dla naszej społeczności. Czego się dowiadujemy? Niestety, nie jest dobrze...  Blisko 70 proc. osób LGBTA doświadczyło przemocy motywowanej uprzedzeniami w ciągu ostatnich dwóch lat. Najczęstszym rodzajem przemocy, która spotyka osoby LGBTA jest przemoc werbalna (63,72 proc.), groźby (33,96 proc.) oraz wandalizm i odmawianie (27,27 proc.). Aż 14,11 proc. badanych osób LGBTA doświadczyło przemocy seksualnej, a 12,84 proc. fizycznej.

Chociaż tak wiele osób LGBTA doświadczyło przemocy - mniej niż 4 proc. zdecydowało się zgłosić to na policję.

Jak wygląda kwestia coming outu?
73,3 proc. ukrywa się w szkole lub na uczelni, 71 proc. w miejscu pracy, a 50 proc. przed sąsiadami i najemcami. Tylko 25 proc. matek i 12 proc. ojców w pełni akceptuje swoje dziecko LGBTA. Zapewne to wszystko ma wpływ na bardzo wysoki procent osób, które w naszej społeczności zmagają się z depresją - aż 28,4. KPH zwraca uwagę, że średnia w całym społeczeństwie wynosi 5 proc. Niestety, coraz gorzej wygląda sytuacja młodzieży LGBTA: z depresją zmaga się 49,6 proc., a z myślami samobójczymi aż 69,4 proc.

Rośnie jednak liczba osób, które są zainteresowane sformalizowaniem związku: w ostatnich dwóch latach to 87,2 proc.! Wśród osób transpłciowych, które po korekcie płci chciałyby pozostać w małżeństwie - to aż 61,76 proc.
Coraz bardziej też interesujemy się polityką: tęczowa frekwencja w wyborach wynosi 80,4 proc., gdy średnia w całym społeczeństwie to ok. 50 proc.

Z treścią całego raportu możemy zapoznać się na stronie KPH.

(md)