"Nie stworzyliśmy uregulowań i ochrony dla związków partnerskich"

Kwaśniewski o konstytucji

Dodano: 23.11.2017, Aktualizacja: 23.11.2017

"Główne zarzuty ze środowisk lewicowych, które słyszę do dziś, dotyczą tego, że nie stworzyliśmy uregulowań i ochrony dla związków partnerskich, w tym także homoseksualnych. I że miękko określiliśmy zasadę świeckości państwa" - mówi o konstytucji w rozmowie z Gazeta.pl Aleksander Kwaśniewski.


W rozmowie z Gazeta.pl były prezydent, Aleksander Kwaśniewski, ocenia plany Andrzeja Dudy co do zmiany naszej konstytucji, ale też słowa Jarosława Kaczyńskiego, który nazwał ją "postkomunistyczną".

"Konstytucję napisała lewica trochę przez przypadek. Udało nam się zdobyć większość, bo rozdrobniona prawica przed wyborami w 1993 r. popełniła zbiorowe polityczne samobójstwo. I okazało się, że jest tzw. moment konstytucyjny, tzn. szansa na zbudowanie koalicji, której starczy głosów, by przyjąć ustawę zasadniczą. A to, że Polska potrzebuje nowej konstytucji, było jasne dla wszystkich. No i ją napisaliśmy - a przegłosowało ją nie tylko SLD i Unia Pracy, ale też PSL i Unia Wolności. Przegłosowaliśmy konstytucję absolutnie nie lewicową, co najwyżej centrolewicową. Z wieloma bardzo konserwatywnymi elementami" - mówi w rozmowie z Michałem Gostkiewiczem Kwaśniewski, podkreślając, że:


Główne zarzuty ze środowisk lewicowych, które słyszę do dziś, dotyczą tego, że nie stworzyliśmy uregulowań i ochrony dla związków partnerskich, w tym także homoseksualnych. I że miękko określiliśmy zasadę świeckości państwa.
Dopytywany o powody wybrania takich właśnie rozwiązań, były prezydent zaznacza, że była to "konstytucja kompromisu", która wtedy odzwierciedlała panujące poglądy i przekonania. 

Aleksander Kwaśniewski nie ukrywa, że zgadza się z wieloma ocenami co do jego osoby, ale nie z tym, że to "lewicowa" konstytucja.Przypomnijmy, że konstytucja w kształcie, który mamy obecnie, została uchwalona w kwietniu 1997 roku, a w maju przez Polaków i Polki w referendum. W życie weszła w październiku tego samego roku.

(md)