Seniorzy LGBT zabierają głos

Kiedy szafa była jedynym wyjściem

Dodano: 10.11.2017, Aktualizacja: 10.11.2017

Paru seniorów LGBT w krótkim wideo opowiada o swoim życiu, o czasach, kiedy żaden gej i żadna lesbijka nie mogli czuć się bezpiecznie, kiedy zagrożenie czyhało nawet ze strony policji. Potem przyszedł Stonewall i powiew wolności, który wielu dał szansę na normalne życie. Posłuchajcie tych historii i pamiętajmy także i o naszych seniorach LGBT.


Seniorzy LGBT zaznaczają, jak czasy się zmieniły i chociaż homofobia wciąż ma się dobrze, młodzi ludzie mają łatwiej. Bohaterowie wideo Los Angeles LGBT Center podkreślają, że choć ich życie nie było usłane różami, kiedy przyszły zamieszki przy nowojorskim Stonewall Inn, wszystko się zmieniło, nastąpił powiew wolności, który przyniósł im wyczekiwaną akceptację.Bohaterowie filmiku opowiadają, że teraz nie musimy się bać się policji, która mogła wpaść do czyjegoś mieszkania i aresztować wszystkich na podstawie podejrzenia o homoseksualność. Przed Stonewallem żyło się w strachu. Szafa była jedynym wyjściem.

W tym czasie rozgrywały się sercowe dramaty, rozstania i powroty po latach, kiedy mogli już żyć w zgodzie ze sobą.

Dziesięciominutowy filmik pokazuje, jak wiele się zmieniło i jak trudną drogę przebyliśmy, ale wciąż jest wiele do zrobienia, szczególnie w kontekście tego, że w 74 krajach homoseksualizm jest nielegalny, a społeczność LGBT jest prześladowana, torturowana i więziona.

(ar)