Kaitlyn Alexander o osobach niebinarnych

Dlaczego reprezentacja jest ważna?

Dodano: 10.11.2017, Aktualizacja: 10.11.2017

"W mediach była luka. Nie widziałam ludzi jak ja w telewizji, więc pomyślałam, że dlaczego nie zrobić czegoś samemu? Ktoś musi to zacząć" - mówi Kaitlyn Alexander, twórca serialu internetowego z niebinarną, biseksualną postacią na pierwszym planie, "Couple-ish". A o tym, że reprezentacja ma znaczenie świadczy, iż Alexander odkryła swoje prawdziwe ja... wcześniej wcielając się w niebinarną postać w "Carmilli".


Co oznacza bycie osobą niebinarną? Jeżeli czujemy, że nie pasuje nam tradycyjny podział na męski i kobiecy świat, nie czujemy potrzeby wpisywać się w etykietki. 

O youtubowym serialu "Carmilla" pisaliśmy wielokrotnie: to kultowy już tytuł dla kobiet kochających kobiety. W serialu pojawiła się niebinarna postać, LaFontaine, w którą wciela się właśnie Kaitlyn Alexander. Co ciekawe - to właśnie dzięki serialowi Alexander odkryła, że ten sposób ekspresji samej siebie najbardziej jej odpowiada. Tym samym udowadniając, że reprezentacja ma znaczenie.

Alexander stworzyła inny internetowy serial, "Couple-ish". To historia niebinarnej, biseksualnej artystki - by pomóc współlokatorce, której grozi wydalenie z kraju, poślubia ją. W rozmowie z "BuzzFeed" Alexander podkreśla, że osoby niebinarne jeżeli już są prezentowane w mediach, to np. jako coś niedobrego, albo w kontekście kosmitów w produkcjach sci-fi. Teraz dostaje wiele wiadomości od osób, które dziękują jej za widzialność i podkreślają, że dzięki niej zrozumiały też swoją tożsamość. Dlatego zdaniem Kaitlyn - pokazywanie zwykłych, pełnokrwistych postaci z całego spektrum społeczności LGBTQ jest bardzo ważne.

O tym, że faktycznie jest taka potrzeba świadczy to, że drugi sezon "Couple-ish" powstał tylko i wyłącznie dzięki finansowemu wsparciu internautów.Alexander opowiada, że fani piszą do niej, iż dzięki jej serialowi łatwiej przyszło im wytłumaczyć swoją niebinarność rodzicom.

Czy są wśród nas niebinarne osoby? Jak mówicie o sobie innym? I jak przede wszystkim radzicie sobie z językiem polskim?

(md)