Małżeństwo za granicą nie może być uznane w Polsce

Kolejny wyrok na niekorzyść par jednopłciowych

Dodano: 06.11.2017, Aktualizacja: 06.11.2017

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że zgoda na transkrypcję aktu małżeństwa zawartego w Wielkiej Brytanii przez dwóch mężczyzn byłaby obejściem prawa. To oczywiście nie pierwszy taki wyrok w Polsce: na początku roku pary gejów i lesbijek z Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej złożyły w tej sprawie skargi na Polskę do Trybunału w Strasburgu.


O wyroku donosi portal lex.pl. Bartlomew A., który jest polskim obywatelem, zwrócił się do Urzędu Stanu Cywilnego w Goszczynie o transkrypcję, czyli wpisanie do rejestru brytyjskiego aktu małżeństwa - zawartego z innym mężczyzną. 

Wniosek mężczyzny odrzucił kierownik USC. Powołał się na artykuł 18 Konstytucji, Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz na kodeks postępowania cywilnego w kontekście klauzuli porządku publicznego.  Zwrócił też uwagę na to, że w rubryce o danych małżonków jest kobieta i mężczyzna.

Zainteresowany odwołał się do wojewody, ale ten podtrzymał decyzję kierownika USC. Sprawa skończyła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Skarżący powołał się m.in. na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w słynnej włoskiej sprawie, która ostatecznie doprowadziła do uregulowania we Włoszech kwestii związków partnerskich dla par jednopłciowych.Jak podaje lex.pl, prokurator Marek Maciejko z Prokuratury Okręgowej dowodził, że Konstytucja nie pozwala na transkrypcję brytyjskiego aktu małżeństwa i że byłoby to obejście prawa. Sąd podzielił to stanowisko i oddalił skargę. Wyrok nie jest prawomocny. "Pójdziemy z tą sprawą do Strasburga, Polsce nie potrzebny jest kolejny wstyd na arenie międzynarodowej, gdy tę sprawę przegra" - podkreślał adwokat skarżącego, Krzysztof Sokołowski.Przypomnijmy, że na początku roku pary gejów i lesbijek z Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej złożyły skargi na Polskę do Trybunału w Strasburgu. Wcześniej - pary przeszły krajową, podobną procedurę sądową.

(md)