"Powinni być karani jak kryminaliści"

25% chce karać pary jednopłciowe

Dodano: 03.11.2017, Aktualizacja: 03.11.2017

Z najnowszego raportu "2017 ILGA-RIWI Global Attitudes Survey" wynika, że 1/4 populacji na świecie wciąż uważa, że pary jednopłciowe powinny być karane podobnie jak kryminaliści. To smutna nowina, która uświadamia nam, ile jest jeszcze do zrobienia.


Wg raportu, aż 28,5% ludzi na świecie chce, by dwoje kochających się ludzi tej samej płci było karanych w taki sam sposób jak kryminaliści. Największy odsetek takiego poglądu, bo aż 45%, wystąpił w krajach afrykańskich. 36% zgadza się z tym na Bliskim Wschodzie, 33% - Azji, 15% w Australii i Nowej Zelandii, 19% w obu Amerykach i Europie. 
Co zaskakuje to wynik w Wielkiej Brytanii, gdzie aż 17% badanych uważa, że związki jednopłciowe powinny być karane. Aengus Carroll, jeden z autorów badania, powiedział dla "Guardiana", że to niepokojąca tendencja, którą da się obserwować w krajach rozwiniętych: w USA i krajach Europy Zachodniej. 


Autorzy raportu zapytali się również, czy znasz jakąś osobę nieheteronormatywną, co ma dać ogląd, czy fakt takiej znajomości wpływa (bądź nie) na wyznawane poglądy. 41% odpowiedziało tak, 40% - nie, 19% - nie wiedzą i nie mają pewności. To odpowiada mniej więcej nastawieniu do społeczności LGBT. Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że osoby, który znają osoby homoseksualne są bardziej otwarte, tolerancyjne i inkluzyjne niż osoby, które takich nie znają


W badaniu wzięło udział 100 tys. ludzi z 77 krajów. Wśród kraju z Europy była m.in. Polska. Cały raport do przeczytania - tutaj


(ar)