Najstarszy żółw świata jest gejem

I to w dodatku szczęśliwie zakochany

Dodano: 20.10.2017, Aktualizacja: 20.10.2017

Żółw Jonathan jest najstarszym żółwiem - ma 186 lat i już stał się ikoną Wyspy Św. Heleny. Zwłaszcza, że... ma młodszego partnera, z którym żyje już od 26 lat. Tak, Jonathan jest gejem!


Żółw Jonathan jest najstarszym żółwiem - ma 186 lat i jest w związku z innym przedstawicielem swojego gatunku - i to od 26 lat!

Zwierzę stało się już ikoną. Zamieszkuje Wyspy św. Heleny (in. Wyspę Wniebowstąpienia), ma swoją monetę i jest towarem ekspertowym regionu. W latach 30. został podarowany gubernatorowi brytyjskiemu. 
Weterynarze na początku lat 90. zdecydowali, że Jonathan potrzebuje towarzystwa. Sprowadzono żółwicę, a dwa gady się zaprzyjaźniły. Co niedzielę dochodziło do schadzek. Ale para nigdy nie doczekała się potomstwa...

Okazało się, że Frederika jest... Frederikiem. Para spędza razem czas, śpią o tej samej porze i wspólnie zdrowo się odżywiają. Uwielbiają warzywne przekąski. Jonathan jest już stary (ba!), nie widzi i utracił zmysł węchu, ale wciąż ma słuch doskonały. 

Co do sytuacji społeczności LGBT na Wyspie św. Heleny, terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii - nie jest ona jasna. Populacja Wyspy liczy 4 255. I aktualnie procedowane są zmiany w ustawodawstwie ws. równości małżeńskiej. Na początku tego roku para gejów postanowiła wziąć ślub. Skoro przepisy prawa wprost nie zakazują małżeństw jednopłciowych, tamtejszy sąd skierował zapytanie do społeczeństwa. Decyzja ma zapaść 27 października. W styczniu przyszłego roku sprawą ma zająć się tamtejszy sąd najwyższy. 


(ar)