20 lat Lambdy

Tak tworzyła się historia ruchu LGBT

Dodano: 13.10.2017, Aktualizacja: 13.10.2017

23 października 1997 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Organizacja zajmuje się budowaniem pozytywnej tożsamości gejowskiej i lesbijskiej oraz kształtowaniem akceptacji społecznej dla mniejszości seksualnych. Lambda Warszawa to najstarsza działająca polska organizacja LGBT. Wkrótce 20-ste urodziny, my już dzisiaj składamy najszczersze życzenia i kolejnych 20 lat działania!


Stowarzyszenie Lambda Warszawa zostało założone w październiku 1997 przez aktywistów działającego w latach 1995-1997 Ośrodka „Rainbow”. Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował Stowarzyszenie w dniu 23 października 1997 roku. 

Stowarzyszenie Lambda Warszawa oferuje pomoc pomoc psychologiczną i wsparcie dla gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych poprzez prowadzenie telefonu zaufania (022 6285222). Prócz tego prowadzi stacjonarne dyżury psychologów, terapeutów i prawników; grup wsparcia i spotkaniowe dla gejów, dla lesbijek, dla osób transseksualnych, dla rodziców i bliskich osób homoseksualnych. A także dyżury przez Gadu-Gadu i na czatach internetowych.

Warszawska Lambda zajmuje się również szeroko zakrojoną profilaktyką HIV/AIDS i profilaktyką uzależnień. Wystarczy wspomnieć program "Bezpieczniejsze związki" – działania street- i partyworkerskie w klubach LGBT czy prowadzenie portalu internetowego bezpytan.pl oraz portalu bezpiecznie.org.pl. Kluczowym elementem są tu działania antydyskryminacyjne, takie jak:
wydawanie "Raportu o dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w Polsce",
akcje społeczne, jak np. Global Village (w ramach Kampanii Rady Europy "Każdy Inny – Wszyscy Równi" – marzec 2007),
- projekt "Żywa Biblioteka",
- i wiele innych - wystarczy wejść na ich stronę

Znalazł się czas na wszelkie działania kulturalno-społeczne skierowane do środowiska LGBT: prowadzenie Klubu Filmowego, czytelni i biblioteki; organizowanie dyskusji i spotkań dotyczących literatury LGBT.Lambda Warszawa – wraz z KPH oraz organizacjami LGBT z Niemiec, Francji i Hiszpanii – raz do roku przyznaje "Nagrodę Tolerancji" – za działalność na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu ze względu na orientację seksualną. Polskimi laureatami tej nagrody byli: Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008) i Zbigniew Hołda (2009). W 2010 roku Nagrodę otrzymała pośmiertnie Izabela Jaruga-Nowacka. Laureatem w roku 2011 został Adam Bodnar. W 2012 nagrodę dostała dr Katarzyna Bojarska, w 2013 - dziennikarce Ewie Siedleckiej, w kolejnym roku była to Monika Płatek. W 2015 roku nagrodę odebrała Ewa Wanat, polska dziennikarka i była szefowa radia TOK FM i RDC.

W zeszłym toku nagrodę zdobyła Ilona Łepkowska. W tym roku laureatką została Elżbieta Szczęsna,  założycielka Stowarzyszenia rodziców LGBT „Akceptacja”. 

Przedstawiciele Lambdy Warszawa – Yga Kostrzewa i Krzysztof Kliszczyński – razem z działaczami innych polskich organizacji LGBT doprowadzili przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu do stwierdzenia bezprawności zakazu Parady Równości, który został wydany przez prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego w 2005 roku.

Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest pierwszą i jedyną organizacją LGBT w Polsce, która udziela mikrograntów dla innych organizacji na działania na rzecz gejów i lesbijek. W maju 2009 został ogłoszony pierwszy konkurs w ramach Funduszu Stonewall– Funduszu Mikrograntów Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Stowarzyszenie Lambda Warszawa powstało w październiku 1997 r. Założyli je aktywiści Ośrodka „Rainbow” i oni powołali do je do życia. Już w listopadzie, dzięki wsparciu UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju), Stowarzyszenie przeprowadziło projekt „Propagowanie bezpieczniejszych zachowań seksualnych wśród lesbijek i gejów”. Wydano ulotkę na temat bezpieczniejszego seksu męsko-męskiego, rozpoczęto szkolenie streetworkerów oraz przeprowadzono trzydniowy warsztat dla osób z całej Polski, pracujących w telefonach zaufania dla lesbijek i gejów.

Wizją działaczy jest świat bez opresji, w którym każdy człowiek jest pełnoprawnym podmiotem życia społecznego, świat różnorodny, w którym wszyscy są równi. Taka też jest misja: tworzenie przestrzeni do budowania pozytywnej tożsamości społeczności LGBTQ oraz niesienie niezależnej, profesjonalnej i eksperckiej pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

Wierząc w społeczeństwo obywatelskie, Lambda skupia się na wewnętrznym rozwoju społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer, działając w wymiarze lokalnym i krajowym.

Zapowiada się niezła feta! Początek już 17 października - wernisaż wystawy „20 Lat Lambdy Warszawa". Tego samego dnia odbędzie się wykład Krzysztofa Kliszczyńskiego i Piotra Brodackiego o "Początkach ruchów LGBT w Polsce - o ośrodku Rainbow, kampaniach konstytucyjnych i pierwszych paradach". W imieniu Ygi Kostrzewy zapraszamy 18.10 o 18.00 na Żurawią na wykład: "Tęczątko - spisane początki Lambdy Warszawa"

W Bibliotece na Koszykowej od 10.00 do 16.40 będzie konferencja "Równość w Budowie. Historia-Społeczność-Kultura LGBT", a o 17.00 - wręczenie Międzynarodowej Nagrody Tolerancji. O 19.30 w budynku Foksalu odbędzie się warszawska premiera książki "Cholernie mocna miłość". 

21 października w Klubie Galeria na pl. Mirowskim odbędzie się feta urodzinowa i ogłoszenie laureatów Funduszu Stonewall 2017.  

My dołączamy się do życzeń, które płyną z całego świata. Trzymamy kciuki za kolejne 20 lat działalności. 

Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.