Amnesty: już 33 osoby aresztowane

Największe "polowanie na gejów" od lat?

Dodano: 03.10.2017, Aktualizacja: 03.10.2017

Amnesty International donosi, że w Egipcie aresztowano już 33 osoby, 32 mężczyzn i jedną kobietę - wszystko z powodu tęczowych flag na koncercie zespołu Mashrou' Leila w Kairze pod koniec września. Organizacja donosi też, że pięciu mężczyzn poddano już "analnym badaniom".


W zeszłym tygodniu donosiliśmy o 7 aresztowaniach w związku z pojawieniem się tęczowych flag na koncercie libańskiego zespołu Mashrou' Leila w Kairze. Lider zespołu, Hamed Sinno, jest ujawnionym gejem.Zdjęcia z tęczowymi flagami na koncercie obiegły Egipt i wywołały zainteresowanie władz. Tydzień temu aresztowano kilka osób - za "promowanie seksualnych dewiacji".

Amnesty International podaje, że w ciągu tygodnia aresztowano już 33 osoby, co sprawia, że to największe "polowanie na LGBT" w Egipcie od lat. 5 mężczyzn poddano już krytykowanym w zachodnim świecie "analnym badaniom".

Między czwartkiem a sobotą aresztowano 10 osób, kolejną zatrzymano w mieście Damietta, a 6 w Kairze za "promowanie dewiacji" poprzez aplikacje randkowe. 4 osoby zatrzymano w Gizie. Aresztowano też kobietę - w związku z "incydentem" z tęczowymi flagami na koncercie. Oskarża się ją o "promowanie dewiacji seksualnych" - Amnesty zwraca uwagę, że to pierwsza kobieta aresztowana pod tym zarzutem od lat.


Jeden z aresztowanych po koncercie mężczyzn został skazany na 6 lat więzienia i 6 lat nadzoru sądowego. Kolejni czekają na proces w aresztach w Kairze.

Szefowa Amnesty International w Afryce Północnej, Najia Bounaim, zwraca uwagę, że to największe działanie przeciwko ludziom LGBT w Egipcie od 2001 roku, gdy aresztowano 52 osoby podczas imprezy na łodzi na Nilu.  "To, że egipskie władze traktują sprawę z tęczowymi flagami jako akt kryminalny - to absurd. Nikt nie powinien być karany za okazanie solidarności z ludźmi LGBT. Władze muszą natychmiast zaprzestać tych okrutnych działań i wypuścić aresztowanych" - podkreśla Bounaim.

Zespół Mashrou' Leila wydał obszerne oświadczenie, dotyczące sytuacji w Egipcie.(md)