Zapalili znicze dla Kacpra

Nie dla homofobii w szkołach

Dodano: 25.09.2017, Aktualizacja: 25.09.2017

W sobotę i w niedzielę w wielu polskich miastach zapłonęły znicze, upamiętniające 14-letniego Kacpra, który na początku września popełnił samobójstwo. W Warszawie, przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej, pojawił się tłum ludzi, a głos zabrała sama młodzież.


Warszawa, Lublin, Toruń, Katowice, Kraków, Wrocław, a nawet Mińsk Mazowiecki - w ostatni weekend w wielu polskich miastach zapłonęły znicze, upamiętniające 14-letniego Kacpra, który na początku września popełnił samobójstwo z powodu homofobicznych prześladowań. Wydarzenia miały też na celu pokazanie młodzieży LGBT, że nie jest sama i zwrócenie uwagi na homofobię w szkołach i brak edukacji antydyskryminacyjnej.Najwięcej zniczy zapłonęło w Warszawie, gdzie głos zabrała przede wszystkim sama młodzież - z pomalowanymi na tęczowo twarzami i z kartkami z napisami takimi, jak "Jeszcze żyję, bo mam odwagę", czy "Jeszcze żyję, bo moja rodzina mnie akceptuje". "Szkoła, w której uczniowie nie czują się swobodnie, nie mogą być sobą, to szkoła niebezpieczna. Wsparcie dla uczniów jest konieczne. Brak szacunku napędza brak szacunku, a przemoc wywołuje przemoc. Gdy silniejsi wykorzystują swoją pozycję do dyskryminowania innych, do męczenia innych, cierpimy wszyscy" - mówił Tristan, który w tym roku szkolnym zdaje maturę.Kacpra upamiętniono też w wielu innych miastach: w Krakowie, Lublinie, Katowicach, Toruniu, czy Mińsku Mazowieckim, gdzie znicze zapłonęły przed biurem Krystyny Pawłowicz.


Potrzebujesz pomocy?
Telefon zaufania Lambdy Warszawa (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00) tel. 22 628 52 22
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatna i anonimowa pomoc (codziennie w godzinach 12.00-22.00)  tel. 116 111
Telefon zaufania “Niebieska Linia” dla osób doświadczających przemocy (darmowy i całodobowy) tel. 800 12 00 02
Pomoc psychologiczna i prawna Kampanii Przeciw Homofobii, mail: bezpieczniej@kph.org.pl

(md)